Jednorazówki na stos – wyprzedzając dyrektywę

Dodane przez: | 10 października 2019

Jednorazówki na stosZakaz stosowania plastikowych jednorazówek ma obowiązywać od 2021 roku, jednak już dziś coraz więcej polskich samorządów rezygnuje z plastiku, nie czekając na wejście unijnego prawa.

Jako pierwsze miasto w Polsce i jedno z pierwszych w Europie, 1 maja 2019 roku Wałbrzych wprowadził całkowity zakaz używania jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich, a także na imprezach organizowanych przez miasto.

Pierwszy był Wałbrzych

Równie szybko zareagował Gdańsk, gdzie zainaugurowano kampanię pod hasłem „Gdańsk bez plastiku”. W jej ramach władze miasta zachęcają mieszkańców do zmniejszenia zużycia plastikowych opakowań i materiałów w codziennym życiu.

W Sosnowcu batalia z plastikiem przybrała postać wspólnej inicjatywy miasta i Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami. W pięciu miejscach umieszczono automaty do segregacji butelek PET. Sprzątając plastikowe butelki w Sosnowcu, wspomaga się jednocześnie tutejszy sport.Każdy, kto wrzuca do automatu butelkę PET może przeznaczyć dziesięć groszy za każdą z butelek na jeden z trzech klubów sportowych grających pod szyldem Zagłębia Sosnowiec (hokej, koszykówka, piłka nożna).

Nie dla plastiku

Z Urzędu miasta stołecznego Warszawy również poznikały plastikowe jednorazowe kubki, sztućce, reklamówki. Kto chce w stolicy organizować imprezę, podczas której będzie serwowana żywność, jest zobowiązany do wprowadzenia talerzy i sztućców wielokrotnego użytku albo biodegradowalnych. Ponadto Warszawa będzie pierwszym miejscem na świecie, w którym staną specjalne „recyklomaty”. Do automatów będzie można wrzucić aż pięć typów odpadów, a w zamian otrzymamy np. zniżki na bilety komunikacji miejskiej czy wejściówki do kina. Zarządzenia w sprawie zakazu używania jednorazowych produktów z plastiku przyjęły także władze Poznania, Sopotu, Torunia, Trzcianki czy Wrocławia.

Co zamiast?

Jak mówi Adam Uptas, wspólnik w firmie Green Tree Group Sp. z o.o. przyszłość rynku produktów jednorazowych należy do PLA.

PLA, czyli polilaktyd (kwas polimlekowy) to polimer pochodzenia naturalnego (można go wytwarzać z kukurydzy lub trzciny cukrowej) – najprościej mówiąc jest to bioplastik. W przemyśle jest używany w rozwiązaniach biomedycznych np. implantach dentystycznych, cewnikach, szwach; jako materiał do druku 3D oraz w największej ilości – w opakowaniach.

Zastosowanie tego tworzywa, tak jak i innych biotworzyw, rośnie. W 2016 r. na świecie wyprodukowano ich około 4,2 mln ton, według szacunków do 2021 r. ta liczba ma wzrosnąć do 6,1 mln ton. Przezroczysty PLA można porównać do termoplastycznych tworzyw konwencjonalnych. Najczęściej spotykany jest w formie granulatów. Granulaty PLA i jego mieszanki stosowane są do produkcji np. folii, kubków, butelek, włókien, włóknin.

PLA jest przedstawiane jest jako surowiec w 100 procentach biodegradowalny. Tworzywo to powinno być segregowane tak jak kuchenne odpadki organiczne, czyli wrzucane do kosza na bioodpady.

Firma Green Tree Group Sp. z o.o., członek Warszawskiej Izby Gospodarczej jest dystrybutorem produktów jednorazowych, wykonanych właśnie z tego surowca. W 100% biodegradowalne, kompostowalne, stanowią doskonałą alternatywę dla odchodzących w przeszłość jednorazówek z plastiku.

(KK)