NIE dla plastiku. BIOpaki odpowiedzią na potrzeby konsumentów

Dodane przez: | 6 kwietnia 2021

BIOpaki

Unia Europejska mówi NIE plastikowi. Od 2021 roku obowiązuje dyrektywa plastikowa zakazująca wprowadzanie na rynek Unii Europejskiej jednorazowych produktów z plastiku. Zakazem objęte zostało 10 produktów, w tym m.in. sztućce, talerze, naczynia, słomki, mieszadełka, patyczki do uszu, pojemniki do żywności czy styropianowe kubeczki. W Polsce termin na realizację tego zadania mija 3 lipca 2021 r. O tym jak w Polsce wygląda prowadzenie firmy zajmującej się produkcją oraz importem spersonalizowanych opakowań prawdziwie biodegradowalnych w polskich zakładach i fermentowniach rozmawiam z Maciejem Nizińskim, prezesem firmy Biopaki (www.biopaki.pl).

– Naszą misją jest poprawa świadomości ludzi w sprawie opakowań biodegradowalnych oraz zmiana nawyków firm – pakujących swoje produkty w często niepotrzebne ilości plastiku i trudno rozkładalnych tworzyw sztucznych. Edukacja w temacie ekologicznych rozwiązań związanych z packagingiem pozwoli nie tylko chronić zdrowie i życie nas samych oraz natury, ale również zoptymalizować koszty procesów pakowania. W ofercie znajduje się ponad 150 opakowań wykonanych z pulpy z trzciny cukrowej oraz z pulpy drzewnej. Posiadamy opakowania dedykowane dla cateringów dietetycznych, sklepów oraz restauracji – podkreśla Maciej Niziński.

Czym zajmuje się firma Biopaki i co znajduje się w ofercie firmy?

Pracujemy na rynku B2B opakowań dla firm oferujących cateringi dietetyczne, sieci restauracji. Zwłaszcza w tym okresie pandemii tzw. „take away” jest bardzo istotne w trybie ograniczonej pracy restauracji. Praca zdalna już na stałe wpisze się w rytm pracy wielu firm. Ekologiczne i tanie formy pakowania jedzenia na wynos staną się bardzo istotne w ekonomii pracy obecnych i przyszłych firm z branży spożywczej. Zajmujemy się produkcją oraz importem spersonalizowanych opakowań prawdziwie biodegradowalnych – możliwych do przetworzenia w naszych polskich zakładach przetwórstwa bio i fermentowniach. Posiadamy własne certyfikaty oraz wyniki badań przeprowadzonych przez bardzo restrykcyjne laboratoria i sieci badawcze. Badaliśmy rozwój bakterii i drobnoustrojów, migrację substancji do żywności i ich zachowanie w okresie czasu moczenia opakowania w wodzie i tłuszczach. Posiadamy również wszelkie deklaracje zgodności do użycia naszych tacek i opakowań zarówno w Polsce, jak i w całej Europie (spełniamy również zaostrzone normy niemieckie – na ich podstawie przeprowadziliśmy nasze badanie). Jesteśmy pionierem w tej dziedzinie, gdyż nie ma obecnie w Polsce jasno zdefiniowanych norm. Nasze opakowania mają trwałość dwóch lat, jeśli przechowywane są w odpowiednich warunkach. Posiadamy możliwość brandingu i tłoczenia oraz nadruku farbami ekologicznymi na naszych opakowaniach.

Czy polskie firmy, które wciąż korzystają z plastikowych produktów, czują już powiew zmian. Czy zgłasza się do Was wielu klientów, jakie to obszary?

Zgłaszają się do nas firmy zarówno z Polski jak i w Europy. Coraz więcej firm zaczyna szukać rozwiązań, które są ekologiczne i pomagają wspierać środowisko, są łatwo przetwarzalne. Nowe dyrektywy unijne również wymuszają na przedsiębiorcach zmianę sposobu myślenia oraz pakowania swoich produktów. Najczęstsze obszary, które podlegają zmianom ekologicznym to branża gastronomiczna, branża cateringowa oraz producenci jedzenia dostarczanego do sklepów dyskontowych. Możliwości fabryki pozwalają na tworzenie własnych form opakowań i sztanc do ich tłoczenia, jesteśmy więc atrakcyjnym partnerem dla przedsiębiorstw wytwórczych – które mają już gotowe linie produkcyjne zależne od opakowań plastikowych. Możemy odtworzyć dla nich prawie każdą formę opakowania plastikowego i zaprojektować jego alternatywę z pulpy.

Opakowania biodegradowalne czyli jakie?

Opakowania biodegradowalne – to opakowania posiadające certyfikaty kompostowalności. Takie, które mogą rozłożyć się w bio farmach i zakładach przetwórstwa bio odpadów. Opakowania takie, muszą spełniać pewne wymagania – takie jak np. nie mogą posiadać laminatów oraz dodatkowych warstw wykonanych z innych substancji np. PLA. Takie opakowania, musiałyby zostać spalone. Opakowania biodegradowalne muszą spełniać normy europejskie dotyczące przetwarzania odpadów.

Co wyróżnia produkty firmy na tle produktów innych firm?

Nasze opakowania nie posiadają domieszek sztucznych substancji, laminatów czy chemicznych odczynników wpływających na jakość podawanego w nich jedzenia. Są wykonane z naturalnych składników, posiadają również naturalne związki olejo i wodo odporne, dzięki czemu jedzenie oraz płyny mogą być w nich przechowywane powyżej 48 h. Mają one również długi termin przydatności – 2 lata. Można ich używać w kuchence mikrofalowej oraz mrozić w nich jedzenie.

Wiele firm i hurtowni sprzedaje opakowania zrobione z poliamidów (PLA, CPLA etc.) lub z ich domieszką, czy wyściełane laminatem. Niestety w obecnych warunkach w Polsce nie ma możliwości degradacji takich opakowań. Firma, która wprowadzi je na rynek, będzie musiała pokryć wysokie koszty ich recyklingu (konieczność zwrotu z rynku nawet do 80% opakowań). Unia Europejska ma zaostrzyć przepisy dotyczące wprowadzania na rynek opakowań jednorazowych oraz wprowadzić pewną formę rozszerzonej karty odpowiedzialnego producenta. Będzie ona nakładała obowiązek udziału producenta w całej ścieżce degradacji lub recyklingu opakowań i zwrot
kosztu tych procesów.

Jak dziś wygląda recykling w Polsce?

Niestety w Polsce brakuje sortowni oraz odpowiednich centrów recyklingu odpadów. Dodatkowo bardzo nie służy branży niska edukacja dotycząca możliwości recyklingu lub przetwarzania odpadów. Często skutkuje to nie odpowiednim stosowaniem opakowań oraz ich dodatków. Skutkuje to obowiązkiem spalenia opakowań, co dodatkowo zanieczyszcza środowisku, powoduje konieczność partycypacji w kosztach przetworzenia odpadów wytwórcę towaru.

W jakim kierunku idzie tzw. eko trend?

Trendy eko idą w kierunku zmniejszenia śladu węglowego produkcji, minimalizacji potrzeby składowania odpadów (co jest bardzo kosztowne) oraz optymalizacji ekonomii produkcji. Wszyscy odczuwają zmiany klimatyczne i rządy wymuszają zmiany dotyczące polityki zarządzania odpadami, jak również stosowania sztucznego pochodzenia opakowań jednorazowych. Trend eko będzie posuwał się w stronę zminimalizowania potrzeby spalania opakowań jednorazowych. Zmiany powoli obejmą wszystkie związane ze stosowaniem opakowań jednorazowych sektory – nie tylko gastronomiczne – ale również branżę ecommerce.

Rozmawiała Ilona Klejnowska – Kamińska

materiał pochodzi od naszego partnera – Instytut Strategii i Rozwoju