Pandemia wpływa na wynajem lokali użytkowych

Dodane przez: | 27 października 2020

Biuro

Pandemia koronawirusa zmieniła rynek wynajmu nieruchomości, zwłaszcza biurowych lokali użytkowych. Lockdown udowodnił wielu przedsiębiorcom, że praca zdalna nie tylko jest znakomitą alternatywą dla stacjonarnej, ale także pozwala na oszczędności związane z kosztami wynajmu biura.

Zapraszamy do wirtualnego biura

Wirtualne Biuro to doskonała alternatywa dla wynajmu stacjonarnych lokali użytkowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zarejestrować działalność gospodarczą i zarządzać nią z dowolnego miejsca na świecie. Wirtualne biura, w zależności od rodzaju pakietu, oferują użyczenie adresu dla siedziby firmy, kompleksową obsługę sekretariatu czy dostarczanie bieżącej korespondencji.

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu rynku, Warszawska Izba Gospodarcza uruchomiła taką usługę dla wszystkich swoich członków, na wyjątkowo atrakcyjnych warunkach.

Więcej o wirtualnym biurze od WIG

Na dzień lub godziny

Pandemia  sprzyja także wynajmowaniu biur na godziny. Korzystają z nich zarówno freelancerzy, jak i duże korporacje. Biuro na cały dzień lub kilka godzin może wynająć w zasadzie każdy, kto potrzebuje miejsca do pracy poza domem. Szczególnie wtedy, gdy potrzebny jest spokój, aby skoncentrować się na pracy.

Model day office będzie coraz bardziej popularny. Szczególnie w dobie koronawirusa, kiedy wiele firm oddelegowało swoich pracowników do pracy zdalnej. Praca w trybie home office przez pięć dni w tygodniu nie zawsze jest możliwa.

Rynek biur elastycznych dopiero rozwija się w Polsce. Przybywa operatorów i rośnie standard świadczonych usług. W Europie Zachodniej czy w Stanach Zjednoczonych jest to bardzo popularna forma najmu powierzchni biurowej. Korzystają z niej zarówno freelancerzy, małe firmy, jak i duże organizacje.

Najwięcej nowoczesnych powierzchni biurowych powstaje w Warszawie, ale dynamicznie rozwija się także rynek biur serwisowanych w innych miastach regionalnych. W ubiegłym roku podaż elastycznej powierzchni biurowej przekroczyła 150 tys. mkw. W Krakowie, drugim pod względem wielkości rynku, jest to ok. 40 tys. mkw.

W Warszawie odsetek elastycznych przestrzeni w biurowych powierzchniach w ogóle jest większy niż np. w Barcelonie czy Berlinie. W budowie znajduje się obecnie 690 tys. mkw. powierzchni biurowych.

foto: Pexels