Po nartach: jak zbudować własny przekaz?

Dodane przez: | 16 grudnia 2019

Małgorzata Wiśniewska (w środku) podczas nagrywania wypowiedzi uczestników sesji narciarskiej w Val di Sole

Uważaj: na ulicy czy w pracy może się zdarzyć, że dziennikarz lub reporter będzie chciał zapytać Cię o interesujący – z jego punktu widzenia – temat.

Nawet, jeśli zauważysz, że ktoś, kto zadaje Ci pytanie nie jest kompetentny ani dobrze przygotowany do rozmowy z Tobą – dołóż starań, by Twoja odpowiedź była na poziomie i wyrazista – bo może trafić do kilkumilionowej grupy odbiorców.

Jak zbudować taki przekaz? Jak dobrze „wypaść” przed kamerą? – to temat kolejnego ze „szkoleń po nartach” podczas sesji narciarskiej inicjowanej przez Warszawską Izbę Gospodarczą i Stowarzyszenie Polskich Mediów w Male u stóp Dolomitów. Swoim doświadczeniem podzieliła się z uczestnikami sesji red. Małgorzata Wiśniewska, dziennikarka, reporterka m.in. telewizyjnej „Panoramy”.

Przygotuj najważniejszą myśl

Nawet jeśli wydaje Ci się to banalne, przygotuj sobie najważniejszą myśl – co chciałbyś, żeby odbiorcy zapamiętali po wysłuchaniu Ciebie.

Wokół tego przekazu buduj swoją wypowiedź. Nie musi być długa. Ważne, by była barwna. Stosuj określenia, które pobudzą wyobraźnię odbiorcy: jeśli używasz liczb – poszukaj porównania, które je zobrazują: np.: 700 tysięcy osób to tyle, ilu jest mieszkańców np. Łodzi. Przekaz można też uatrakcyjnić za pomocą rekwizytu, czasem zagadkowego przedmiotu, który się wiąże z tematem wypowiedzi w nieoczywisty sposób. Na przykład: co może mieć wspólnego czajnik i cukrzyca? – Zdarza się, że chorzy na cukrzycę tracą czucie i mogą się poparzyć wrzątkiem.

Ważne jest nie tylko CO mówisz, ale JAK mówisz

Pozwól sobie na mocny głos, dobitnie podkreślenie tego, co dla Ciebie ważne. Akcentuj kropki. Żeby utrzymać uwagę słuchaczy – dobrze jest czasem zrobić pauzę lub zmieniać tempo wypowiedzi. W końcu to sposób mówienia – i obraz- decydują o tym, jak Twój przekaz zostanie zrozumiany i zapamiętany.

Nie unikaj dziennikarzy ani reporterów

Postaraj się znaleźć kilka minut na rozmowę. To może być niepowtarzalna okazja, żeby powiedzieć o tym, co niezwykłego aktualnie robisz, nad czym ważnym pracujesz, albo jakie są Twoje osiągnięcia – w biznesie lub … na narciarskim stoku.

(red)