Wspólne „TAK” dla Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023

Dodane przez: | 16 września 2020

Konferencja prasowa dotycząca III Igrzysk Europejskich Kraków- Małopolska 2023. Warszawa, Centrum Olimpijskie PKOl

Igrzyska Europejskie to wydarzenie ogólnonarodowe, wspierane przez polski Rząd oraz ogromna szansa na promocję Polski, Krakowa i Małopolski – podkreślił podczas konferencji prasowej w Centrum Olimpijskim w Warszawie Jacek Sasin – Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych, Pełnomocnik Rządu ds. Organizacji III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Nasze oczekiwania co do programu sportowego zostały spełnione – podkreśliła z kolei Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.

Za trzy Lata Kraków i Małopolska zorganizują III Igrzyska Europejskie – największą multidyscyplinarną imprezę sportową w Europie. Jak podkreślił Wicepremier Rządu RP to wydarzenie otrzyma wsparcie polskiego rządu i ma status imprezy narodowej, a nie lokalnej.

– III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 będą największym dotychczas zorganizowanym przedsięwzięciem tego typu i bardzo się z tego cieszymy. Polski Rząd mocno włączył się w organizację tego wydarzenia, ponieważ uważamy, że jest to inicjatywa przyszłościowa. Mimo, że większość aktywności będzie miała miejsce w Krakowie i województwie małopolskim jest to impreza o randze ogólnopolskiej, która pokaże Polskę jako kraj ciągle się rozwijający i taki, który warto odwiedzić – powiedział Wicepremier Jacek Sasin.

– Sport jest ponadpolityczny, integruje nas wszystkich wokół wspólnych wartości i emocji. Wspieramy i będziemy wspierać to wydarzenie na poziomie parlamentarnym – podkreślił podczas konferencji Ireneusz Raś – Przewodniczący Sejmowej Komisji Sportu i Turystyki.

– Cieszę się, że zarówno przy organizacji Euro 2012, jak i III Igrzysk Olimpijskich opozycja i rządzący stają ramię w ramię, aby to wydarzenie odniosło sukces. Gwarantuję, że parlament jest gotowy, aby przygotować wszelkie niezbędne ustawy umożliwiające organizację tego sportowego święta. Jestem przekonany, że tak jak w przypadku Euro 2012 Polska zyska w oczach całego świata – powiedział poseł Raś.

Konferencja prasowa dotycząca III Igrzysk Europejskich Kraków- Małopolska 2023. Warszawa, Centrum Olimpijskie PKOl

We wstępnym programie sportowym znalazły się 23 dyscypliny. Ostateczny powstanie po negocjacjach z każdą z europejskich i międzynarodowych federacji sportowych. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, co udało mam się wynegocjować na spotkaniu w Rzymie z władzami Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich – powiedziała dziennikarzom Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.

– Do Rzymu pojechaliśmy bardzo silną reprezentacją i chyba zgodnie możemy stwierdzić, że wszyscy jesteśmy zadowoleni z przebiegu rozmów. Układając program sportowy zależało nam, aby dobrane dyscypliny były minimum w randze Mistrzostw Europy i aby w trakcie III Igrzysk Europejskich sportowcy mogli również zawalczyć o kwalifikacje do Igrzysk XXXIII Olimpiady Paryż 2024 – podkreśliła Minister Sportu.

Kraków i Małopolska dysponują bardzo dobrą infrastrukturą sportową. Stąd zawody zostaną rozegrane na istniejących obiektach. Igrzyska to ogromna szansa dla promocji Krakowa
i Małopolski oraz wzmocnienie lokalnego biznesu i turystyki.

– Organizacja III Igrzysk Europejskich to wyjątkowa promocja dla naszego regionu. Jesteśmy zaszczyceni, że Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich wybrało właśnie Kraków i Małopolskę na gospodarzy tego wydarzenia. Jest to wyraz przekonania, że dobrze wywiążemy się z powierzonej roli i to zaufanie naprawdę dużo dla nas znaczy – powiedział Edward Czesak – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Igrzyska Europejskie to sztandarowa impreza organizowana przez Stowarzyszanie Europejskich Komitetów Olimpijskich (The European Olympic Committees – EOC). Rozgrywane są co cztery lata z udziałem 50 reprezentacji krajów europejskich. Dotąd odbyły się dwie edycje wydarzenia: w 2015 roku w Baku (Azerbejdżan) i w 2019 w Mińsku (Białoruś). Zawodnicy rywalizowali tam w 20 i 15 dyscyplinach sportowych.

– Organizacja III Igrzysk Europejskich to kolejny krok w promocji olimpizmu w Polsce. Cieszę się, że to wydarzenie jest organizowane w naszym kraju. Wierzę, że po tym trudnym okresie będzie to powrót do sportowej normalności. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w organizację tych Igrzysk. Nasza postawa po raz kolejny dowodzi, że sport jest poza wszelkimi podziałami – powiedział Andrzej Kraśnicki, Prezes PKOl.

Konferencja prasowa dotycząca III Igrzysk Europejskich Kraków- Małopolska 2023. Warszawa, Centrum Olimpijskie PKOl

– W Rzymie udało nam się stworzyć zgrany zespół dążący do wspólnego celu i bardzo cieszę się ze wszystkich wynegocjowanych tam ustaleń. Podkreślę bardzo ważny fakt, że III Igrzyska Olimpijskie Kraków-Małopolska 2023 będą pierwszymi igrzyskami europejskimi odbywającymi się w Unii Europejskiej i ich organizacja w Polsce jest dla naszego kraju niezmiernie ważna wizerunkowo. Prowadzę wiele rozmów w strukturach unijnych na temat wsparcia i organizacji tego przedsięwzięcia – mówi Tomasz Poręba – Europoseł, Wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, pełnomocnik Zarządu PKOl ds. III Igrzysk Europejskich.

Decyzja o powierzeniu Miastu Kraków i Regionowi Małopolska organizacji III Igrzysk Europejskich zapadła 22 czerwca 2019 roku na nadzwyczajnym posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich w Mińsku. Podjęły ją jednogłośnie wszystkie Narodowe Komitety Olimpijskie zrzeszone w EOC.

Wstępna lista dyscyplin na III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023:

Łucznictwo, pływanie artystyczne, badminton, koszykówka 3×3, piłka ręczna plażowa, taniec sportowy – breaking, kajakarstwo (slalom, sprint), kolarstwo (MTB, szosowe), szermierka, gimnastyka, judo, karate, pięciobój nowoczesny, bieganie górskie, rugby 7-osobowe, strzelectwo sportowe, skoki narciarskie na igelicie, wspinaczka sportowa, tenis stołowy, triathlon, siatkówka (halowa, plażowa), podnoszenie ciężarów, zapasy.

Biuro Komunikacji PKOl