47. rocznica Niepodległości Bangladeszu

Dodane przez: | 3 kwietnia 2018
J.E. Muhammade Mahfuzur Rahman - Ambasador Bangladeszu

J.E. Muhammade Mahfuzur Rahman – Ambasador Bangladeszu

W imieniu Ambasady Bangladeszu, chciałbym przekazać serdeczne pozdrowienia dla Was wszystkich z okazji 47. rocznicy Niepodległości Bangladeszu.

Jestem dumny z bycia w tym miejscu i reprezentowania kraju, który odzyskał niepodległość 47 lat temu, po długich walkach politycznych, które zakończyły się po trwającej dziewięć miesięcy krwawej wojnie.

Jestem dumny z reprezentowania ludzi, 166 milionów ludzi, którzy są wytrwali. Wytrwali wobec wszelkich przeciwności, czy to katastrof naturalnych, czy to historycznej spuścizny, którzy nie pozostawali w tyle, gdy naród wymagał najwyższej ofiary.

Dzisiaj, podczas obchodów rocznicy niepodległości, pozwólcie mi złożyć głęboki hołd tym bohaterskim męczennikom, którzy oddali swoje życie w czasie wojny o niepodległość.

Wspominam z głębokim szacunkiem przywódczą rolę Ojca Narodu Sheikh Mujibur Rahman, który poprowadził cały naród w kierunku niezależności i ogłosił niepodległość Bangladeszu w dniu 26 marca 1971 roku.

Powodem do dumy i honoru jest fakt, że w ubiegłym roku UNESCO włączyło jego historyczne przemówienie z 7 marca do międzynarodowego rejestru „Pamięć świata”, jako światowe dziedzictwo dokumentalne.

Przywołuję dzielną rolę bojowników o wolność, poświęcenie milionów i determinację działaczy politycznych, studentów, młodzieży, chłopów, robotników, żołnierzy – ludzi ze wszystkich warstw społecznych, którzy przyczynili się do uzyskania niepodległości.

Polska była jednym z pierwszych krajów, które uznały suwerenność Bangladeszu. Ambasada Bangladeszu w Warszawie została otwarta we wrześniu 1972 roku. Pozwólcie mi także wyrazić moją ogromną wdzięczność dla Polskiego rządu i narodu, dla ich bezwarunkowego poparcia podczas wojny o niepodległość Bangladeszu.

Historia Bangladeszu od 47 lat to historia zmagań – zmagań o emancypację, zmagań o rozwój, zmagań o uśmiech na twarzach milionów ludzi. Droga, którą wybraliśmy 47 lat temu do budowania narodu była nierówna – ale zmierzamy w dobrym kierunku.

Obecnie, kraj osiągnął samowystarczalność w produkcji żywności. Przez ostatnie 20 lat tempo wzrostu utrzymywało się na poziomie 6 plus, a obecnie wynosi 7,28. Ten trend sugeruje, że Bangladesz może być 23. największą gospodarką na świecie do 2050 roku.

Zachęcam polskich inwestorów i przedsiębiorców do korzystania z tego wzrostu, aby stać się częścią jednej z najszybciej rozwijających się gospodarek świata. Drzwi są otwarte – tak szeroko, jak otwarte są drzwi do Ambasady.

Odwiedźcie Bangladesz i przekonajcie się osobiście, jak kraj przekształcił się i jest w ciągłym procesie transformacji. Mogę spokojnie powiedzieć, że Bangladesz jest rynkiem wzrostu kolejnej generacji.

Bangladesz jest krajem kochającym pokój, tak jak Ojciec Narodu, który nadał cechę naszej polityce zagranicznej, wedle której: „Przyjaźń dla wszystkich, złość dla nikogo”. Działania w zakresie zwalczania terroryzmu w Bangladeszu utrudniły ponadnarodowym terrorystom działanie oraz znalezienie schronienia na jego terytorium.

W 2017 roku oddziały wojskowe Bangladeszu pozostały na pierwszym miejscu pod względem liczebności, wśród krajów przyczyniających się do prowadzenia misji pokojowych ONZ na całym świecie. Setki naszych sił pokojowych oddały swoje życie pełniąc obowiązki.

Zrobiliśmy duży krok w umacnianiu pozycji kobiet. Jesteśmy drugim największym eksporterem gotowych ubrań na świecie, pojedynczy materiał „made in Bangladesz” jest dowodem tego, że codziennie w Bangladeszu, kobiety są uprawnione, a 80% z 4 milionów pracowników przemysłu odzieżowego to właśnie kobiety.

Osiągnęliśmy większość celów MCR (milenijnego celu rozwoju) znacznie wcześniej. Kraj dąży teraz do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju. Wizja 2021 roku Pani Premier Sheikh Hasina jest wizją, która ma przekształcić Bangladesz w kraj o średnim dochodzie narodowym do 2021 roku, oraz w kraj rozwinięty do 2041 roku. Jako że wyprzedzamy plan działania, aby osiągnąć zamierzenia w 2021 i 2041 roku, Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła w tym miesiącu, że Bangladesz kwalifikuje się do uzyskania statusu kraju rozwijającego się.

Zachęcam emigrantów mieszkających w Polsce, aby droga do 2041 roku była wspólną drogą. Wyciągnijcie swoje dłonie tak, aby kolejna generacja, będzie mogła być dumna, że jest częścią tego wielkiego osiągnięcia.

Dziękuję Wam wszystkim, którzy zebrali się tutaj i dołączyli do nas, aby świętować niepodległość Bangladeszu. Mam nadzieję, że rozsmakujecie się w potrawach, które reprezentują kuchnię bengalską.

J.E. Muhammade Mahfuzur Rahman
Ambasador Bangladeszu