Branża turystyczna świętowała w Toruniu

Dodane przez: | 16 października 2019

Branża turystyczna świętowała w Toruniu

Co roku wraz z zakończeniem sezonu swoje święto obchodzą ludzie związani z turystyką. Tegoroczne Wojewódzkie Obchody Światowego Dnia Turystyki odbyły się dziś (16 października) w Dworze Artusa w Toruniu.

Obchody Światowego Dnia Turystyki są doskonałą okazją do podsumowania oraz nagrodzenia osób i instytucji działających na rzecz rozwoju krajoznawstwa, turystyki i gospodarki turystycznej w województwie kujawsko-pomorskim. Organizatorem obchodów jest Urząd Marszałkowski, Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna oraz Sejmik Prezesów PTTK Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Konkurs „Odkrywca”

Podczas uroczystości poznaliśmy wyniki marszałkowskiego konkursu „Odkrywca”, w którym wyróżniamy osoby, zespoły, organizacje, instytucje i firmy przyczyniające się do budowania marki turystycznej województwa oraz rozwoju turystyki i gospodarki turystycznej. Laureatami okazali się:

  • w kategorii Działalność na rzecz rozwoju turystyki i popularyzacji krajoznawstwa Paweł Śliwiński, członek Zarządu Oddziału Kujawskiego PTTK we Włocławku, Prezes Klubu Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej PTTK w Dobrzyniu nad Wisłą, inicjator koncepcji Dobrzyńsko-Kujawskiej Drogi św. Jakuba oraz Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Zygmunta Kwiatkowskiego w Golubiu-Dobrzyniu,
  • w kategorii Przedsięwzięcie biznesowe Winnica przy Talerzyku,
  • w kategorii Wydarzenie turystyczne i promocyjne Perspektywy – 9 Hills Festival,
  • w kategorii Promocja w mediach społecznościowych – promocja miejsca Mój Toruń – Gmina Miasta Toruń.

Najlepszy Produkt Turystyczny

Podczas uroczystości zostali laureaci tegorocznej edycji etapu regionalnego ogólnopolskiego konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej na „Najlepszy Produkt Turystyczny”, który odbywał się pod honorowym patronatem marszałka Piotra Całbeckiego. Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna wyróżniła 3 laureatów, którzy otrzymają automatyczną nominację do etapu ogólnopolskiego, gdzie walczyć będą o certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej:

  • Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu,
  • Leśny Park Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek”,
  • Perspektywy – 9 Hills Festival – produkt turystyczny wybrany w plebiscycie internautów.

Nominację dla laureata regionalnego etapu konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny – Certyfikat Specjalny Polskiej Organizacji Turystycznej (produkt, który posiada niezwykły potencjał i istnieje na rynku krócej niż dwa lata) otrzyma Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce. Ponadto Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna przyznała nominację do Złotego Certyfikatu POT Szlakowi Piastowskiemu.

Wyróżnienia za zasługi dla turystyki

Podczas wojewódzkich obchodów zostały wręczone:

  • Złoty Krzyż Zasługi Jerzemu Bogumiłowi Chudzyńskiemu i Andrzejowi Tadeuszowi Tyrjanowi z Oddziału Kujawskiego PTTK we Włocławku,
  • Srebrny Krzyż Zasługi Wiesławie Kowalskiej z Oddziału Miejskiego im. Mariana Sydowa w Toruniu,
  • odznaki honorowe „Za Zasługi dla Turystyki” przyznane przez Ministra Sportu i Turystyki na wniosek Marszałka Województwa za całokształt pracy w turystyce i na wniosek Zarządu Głównego PTTK w Warszawie.

Ponadto wręczone zostały gratulacje Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Oddziałowi PTTK Inowrocław za 65-lat działalności stowarzyszenia, a Lokalna Grupa Działania „Bory Tucholskie” otrzymała certyfikat dla nowych członków Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej.

W imieniu samorządu województwa wyróżnienia wręczali członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i radny Jacek Gajewski.

Światowy Dzień Turystyki został ustanowiony przez Światową Organizację Turystyczną (UNWTO), agendę Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jego cele to integracja środowiska związanego z turystyką – turystów, pracowników branży turystycznej, a także odpowiedzialnej za rozwój tej sfery administracji – oraz wykorzystanie zbudowanego w ten sposób potencjału do rozwoju tej dziedziny gospodarki, mającej wpływ na społeczne, kulturowe, polityczne i ekonomiczne wartości na całym świecie.

(BPUM)
foto: Mikolaj Kuras/Urzad Marszalkowski