Kolorowy świat batiku

Dodane przez: | 5 września 2019

Batik and Beyond: a journey through Indonesian fashion

4 września 2019 r. w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie odbył się pokaz mody pod hasłem „Batik and Beyond: a journey through Indonesian fashion”.

Organizowane przez Ambasadę Indonezji w RP wydarzenie miało na celu pokazanie różnorodności indonezyjskiej mody i sztuki. W centrum pokazu był batik – technika farbowania tkanin, gdzie przy użyciu wosku i barwników uzyskać można bajeczne efekty, któraw 2009 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Otwierająca pokaz JE Siti Nugraha Mauludiah, ambasador Indonezji podkreśliła, że takie wydarzenia są ważne dla promocji kraju i pokazują to z czego Indonezja słynie na świecie.

Na wybiegu swoje kolekcje zaprezentowało dwoje projektantów: Batik Chic i Yoon Kla. Yoon Kla nawiązuje w szczególności do dziedzictwa Jawy. Łączy w sobie nowoczesny krój z tradycyjnymi wzorami przedstawiającymi jawajskie tancerki. Batik Chic z kolei skupia się na tradycyjnych materiałach i nie boi się używać ich nie tylko w ubraniach, ale również na dodatkach – torebkach, kapeluszach czy butach. Ich motto to ożywianie dziedzictwa Indonezji.

Poza pokazem pięknych strojów zaproszeni goście mieli okazję podziwiać występ Diah Martin w tańcu gambyong pareanom. Taniec ten wywodzi się z Jawy i towarzyszy najczęściej uroczystościom weselnym. W Indonezji, tak jak na całym świecie, taniec wiązał się początkowo z rytuałami. Najczęściej wykonywany był przez szamanów, używających do tego celu masek lub specjalnego stroju. Taniec był sposobem kontaktowania się z przodkami plemienia albo bóstwami. W pierwszych wiekach naszej ery w Indonezji pojawiać się zaczęły wpływy kultury indyjskiej. Wraz z handlarzami, na Jawę dotarła także religia hinduistyczna, braminizm, a potem buddyzm. Okres dominacji hinduizmu i szczególnego rozkwitu kultury oraz sztuki na Jawie trwał do momentu pojawienia się tam islamu w XV wieku. Tradycyjny taniec nie uległ jednak od tamtych czasów dużym zmianom, w związku z czym możemy go oglądać w XXI wieku w postaci bardzo zbliżonej do tej, jaką podziwiali władcy jawajscy wiele setek lat temu.

Indonezja jest największym wyspiarskim państwem świata.Znajduje się tu blisko17 tysięcy wysp, z których co trzecia jest niezamieszkana, a wiele nie ma nawet swojej nazwy. Jej długość liczy się w tysiącach kilometrów, a powierzchnia ma prawie dwa miliony km 2, gdzie znajduje się ok. 150 wulkanów, z czego 127 uznaje się za aktywne.240 milionów obywateli należących do 250 grup etnicznych i mówiących 600 dialektami, to niespotykanie szeroki wachlarz kultur i tradycji.86% Indonezyjczyków wyznaje islam, co czyni Indonezję największym krajem muzułmańskim świata. Poza islamistami najwięcej jest tam wyznawców protestantyzmu, których jest około 7%. Sytuacja jednak zmienia się z wyspy na wyspę, na przykład na Bali dominuje Hinduizm.

Wysokie góry i wulkany oraz lasy deszczowe czy bajeczne plaże, wszystko to sprawia, że jest to najbardziej zróżnicowany kraj pod każdym względem, dla wielu synonim raju na ziemi.

Każda z wysp zachwyca w zupełnie inny sposób. Przepiękne rafy koralowe, białe plaże, bogactwo fauny i flory, błoga cisza, palmy chylące się ku turkusowej wodzie i wspaniała pogoda – czego chcieć więcej? Zdecydowanie warto obrać ten kierunek.

(KK)
foto: Mirosław Gleb