Nowe miasta na nowy rok

Dodane przez: | 27 grudnia 2019

Cztery nowe miasta, kilkanaście korekt granic miast – to zmiany na mapie Polski, które wejdą w życie 1 stycznia 2020 roku.

„Status miasta odzyskują po półtora wieku Czerwińsk nad Wisłą – na Mazowszu, Lututów w powiecie wieruszowskim i Piątek w łęczyckim – obydwa w Łódzkiem oraz Klimontów w województwie świętokrzyskim” – pisze dziennik „Rzeczpospolita”.

„Wszystkie cztery prawa miejskie utraciły wskutek represji carskich za pomoc powstańcom styczniowym i o tej krzywdzie, a często dawnej świetności, ich mieszkańcy nigdy nie zapomnieli” – podkreśla dziennik.

„Rzeczpospolita” przypomina, że Czerwińsk to historyczne miejsce, gdzie w 1410 roku armia koronna z królem Władysławem Jagiełłą, idąc na rozprawę z zakonem krzyżackim, przeszła Wisłę suchą nogą po moście łyżwowym, by z Litwinami pójść pod Grunwald.

Dziennik przypomina, że aby uzyskać prawa miejskie, miejscowość musi mieć miejski układ architektoniczny, większość mieszkańców winna utrzymywać się z działalności pozarolniczej i liczyć przynajmniej około 2 tys. mieszkańców.

„Po tegorocznej zmianie liczba miast w Polsce zwiększy się do 944, z czego około 2/3 wchodzi w skład gmin miejsko-wiejskich, a 66 największych miast ma jednocześnie prawa powiatu. Warszawa ma nadto szczególny ustrój i dzielnice samorządowe” – wylicza w materiale z 27 grudnia „Rzeczpospolita”.

źródło: PAP
foto: Ed88 / Wikimedia