Pekin zakochany w Chopinie

Dodane przez: | 30 sierpnia 2019

Pekin zakochany w Chopinie

27 sierpnia br. w siedzibie Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej odbyło się spotkanie przedstawicieli Miejskiego Biura Kultury i Turystyki w Pekinie oraz pekińskich biur podróży z przedstawicielami polskiej branży turystycznej, podczas którego prowadzono rozmowy o możliwościach współpracy.

Dla strony polskiej najważniejszym tematem był rozwój turystyki przyjazdowej do Polski, a przede wszystkim na Mazowsze. Chińczycy poszukują nowych, ciekawych kierunków i nowych produktów turystycznych, a Mazowsze ma w tym zakresie wiele do zaoferowania.

Wang Yue – wicedyrektor (w randze wiceministra) Miejskiego Biura Kultury i Turystyki w Pekinie podkreśliła, że możemy postawić na turystykę medyczną – zabiegi w klinikach, rehabilitację i wypoczynek w ośrodkach uzdrowiskowych oraz na turystykę edukacyjną dla dzieci i młodzieży. W samym Pekinie jest około stu szkół średnich i wyższych, które są bardzo zainteresowane realizacją programów edukacyjnych w Polsce. Ogromnym potencjałem jest postać Fryderyka Chopina, który urodził się i tworzył na Mazowszu, a w Chinach jest niezwykle popularny – powiedziała Wang Yue.

Wang Chunfeng – wiceprezes firmy Utour, największego touroperatora na rynku chińskim podał kilka danych statystycznych. W pierwszej połowie 2018 roku Utour wysłał do Europy trzy miliony turystów, co stanowiło 40% wzrostu w stosunku do roku 2017. Wang Chunfeng jest przekonany, że Europa Wschodnia, w tym Polska, będą bardzo modne, dlatego już dziś poszukuje nowych, atrakcyjnych produktów turystycznych na tym obszarze. Mazowsze ze swymi lotniskami, doskonałą siecią dróg i infrastrukturą kulturalną, wypoczynkową i hotelową jest jednym z najciekawszych kierunków przyjazdów do Polski.

Pekin zakochany w Chopinie

Współpraca w tym zakresie już się rozpoczęła. W sierpniu przyjechała na Mazowsze pierwsza pilotażowa grupa rodziców i dzieci ze szkół artystycznych w Pekinie. W programie pobytu, oprócz Warszawy, znalazły się takie wydarzenia jak interaktywny wykład o Chopinie oraz warsztaty robienia kwiatów z bibuły z twórczynią ludową w Europejskim Centrum Artystycznym w Sannikach, dzień w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu z warsztatami wytwarzania świec z wosku i malowania na szkle. Hitem były warsztaty taneczne i wokalne w siedzibie Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, gdzie dzieci nauczyły się polskich piosenek ludowych oraz przygotowały pod okiem instruktora układ taneczny oparty na polskich tańcach ludowych. W programie nie mogło też zabraknąć wizyty w Żelazowej Woli – miejscu urodzin Fryderyka Chopina. Dla Mazowsza to duża szansa na zainteresowanie Chińczyków ciekawymi produktami turystycznymi.

Chińscy goście byli zachwyceni naszą kulturą i potencjałem turystycznym. Zadeklarowali już chęć powrotu z kolejnymi grupami dzieci i młodzieży na edukacyjno-artystyczne szlaki Mazowsza. Współpraca zatem zapowiada się bardzo dobrze z korzyścią dla obu stron.

(MROT)