Polska na jedwabnym szlaku

Dodane przez: | 23 marca 2018

Worldwide Logistics Group i ATC Cargo - chińsko-polska grupa i jej ekspansja w EuropieNajwiększy chiński prywatny operator logistyczny Worldwide Logistics Group (WWL) wspólnie z gdyńską spółką ATC Cargo S.A. – wiodącym operatorem kontenerowym w Polsce – podjął decyzję o rozwoju grupy logistycznej na terenie Europy. Współpraca wpisuje się w zainicjowaną przez Państwo Środka politykę tzw. „jednego pasa i jednej drogi” – wskrzeszenia historycznego szlaku jedwabnego jako sieci kolejowo-drogowej łączącej dwa największe rynki świata: Chiny i Europę. W lutym 2018 r. chiński operator nabył pakiet akcji polskiej spółki (7,54%). Elementem strategii ekspansji jest planowany debiut Grupy WWL na giełdzie w Szanghaju.

Polska została wybrana na centrum operacyjne naszej ekspansji w Europie przede wszystkim ze względu na naszego zaufanego partnera ATC Cargo, z którym od wielu lat owocnie współpracujemy na szlaku Chiny-Polska. Nie bez znaczenia jest także położenie geopolityczne Polski. Ten kraj ma potencjał, by stać się logistycznym sercem Europy, a my zamierzamy skorzystać z tych możliwości – przekonuje prezes Grupy WWL Jacky Lim – Połączenie polskich i chińskich doświadczeń w zakresie transportu międzynarodowego to znaczący krok w realizacji idei „jednego pasa i jednej drogi”. Środki pozyskane z debiutu giełdowego WWL na Shanghai Stock Exchange, pozwolą zdynamizować naszą działalność w Europie – zauważa prezes Lim.

Europejski rynek logistyczny z roku na rok zyskuje na znaczeniu. Jak podaje Eurostat, średni dzienny obrót handlowy Państwa Środka ze Starym Kontynentem przekracza 1 mld euro. Tym samym Europa wyprzedziła Stany Zjednoczone jako największy partner handlowy Chin. – WWL znajduje się obecnie w pierwszej dwudziestce operatorów logistycznych, ale dzięki intensyfikacji działań na rynku europejskim planujemy w ciągu najbliższych kilku lat zakwalifikować się do pierwszej światowej dziesiątki – podkreśla Lim.

Nowy Jedwabny Szlak zwany ideą „jednego pasa i jednej drogi” to ogromny projekt infrastrukturalny zainicjowany przez Chiny, zmierzający do tworzenia wydajnych szlaków transportowych z Państwa Środka do Azji Centralnej, Europy i Azji Południowo-Wschodniej. Składa się z części morskiej oraz lądowej, przebiegającej między innymi przez Polskę. Projekt już działa – największe alianse armatorów i operatorzy kolejowi uruchomili regularne, bezpośrednie połączenia do naszego kraju. Polska jest największym odbiorcą chińskich BIZ wśród krajów Grupy Wyszehradzkiej i ósmym w Unii Europejskiej. Należy dodać że wartość chińskich inwestycji w Polsce wzrasta co oznacza, że nasza gospodarka z perspektywy azjatyckich inwestorów staje w jednym szeregu z gospodarkami starej Europy czy Stanów Zjednoczonych. Chińscy inwestorzy konsekwentnie stawiają na wykup rozpoznawalnych marek i inwestycje w przedsiębiorstwa cieszące się renomą.

Według danych GUS, tylko w pierwszym półroczu 2017 r. import z Chin do Polski wzrósł o ponad 10,4% i osiągnął poziom 49,28 mld zł, zaś towary z Chin stanowiły 11,7% naszego krajowego importu. Jeszcze szybciej, bo o 19%, urósł w tym czasie polski eksport do Państwa Środka, sięgając wartości 12,5 mld zł.

Z ogromną satysfakcją przyjmujemy wspólną strategię rozwoju w ramach grupy. WWL to sprawdzony partner działający już w skali globalnej, z którym mamy wieloletnie relacje biznesowe. Jako lider polskiego rynku kontenerowego spodziewamy się uzyskać efekt synergii na wielu poziomach – mówi prezes ATC Cargo Artur Jadeszko – wierzymy także, że bliska współpraca między ATC Cargo a WWL pozwoli utworzyć przyczółek do ekspansji na rynki europejskie. Docelowo dzięki tej kooperacji mamy szansę na stworzenie liczącego się gracza na rynku europejskim, będącego bardzo ważną częścią Grupy WWL– dodaje prezes Jadeszko.

Worldwide Logistics Group (WWL) to największy chiński prywatny operator logistyczny, z wolumenem ponad 600 tys. TEU obsłużonym w 2017 roku. Grupa posiada 45 oddziałów i przedstawicielstw na terenie całego świata, m.in. w Australii, Tajwanie, Indiach, Wietnamie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Tajlandii, USA oraz Turcji. Zakres działalności WWL obejmuje m.in. międzynarodowy fracht morski, fracht lotniczy, transport kolejowy, logistykę kontraktową, w tym organizację transportu ładunków chemicznych, magazynowanie czy usługi e-commerce obejmujące swym zasięgiem 160 krajów. W 2017 roku WWL uruchomił w pełni zautomatyzowany, bezobsługowy hub magazynowy przy lotnisku Pudong w Szanghaju. Roboty obsługują 2400 palet na godzinę.

ATC Cargo S.A. jest największym polskim kontenerowym operatorem logistycznym. Grupa istnieje na polskim rynku TSL (skrót od transport – spedycja – logistyka) od 2006 roku, a od 2010 r. jest notowana w alternatywnym systemie obrotu NewConnect. W 2016 roku spółka otworzyła JV w Chinach oraz uzyskała tam status NVOCC (Non-Vessel Operating Common Carrier). ATC Cargo jest laureatem wielu nagród, między innymi Gazel Biznesu oraz godła „Teraz Polska”. W 2017 r. przychody spółki wyniosły ok. 190 mln zł.