Przekonaj się w Ostródzie: piosenka jest dobra na wszystko

Dodane przez: | 27 czerwca 2018

Arena Festival film & music

Arena Festival film & music to najmłodszy festiwal muzyki filmowej w Polsce. Jego pierwsza edycja w 2017 roku spotkała się ze znakomitym odbiorem publiczności. Trzech koncertów festiwalowych wysłuchało ponad 3,5 tysiąca miłośników muzyki filmowej. W tym roku festiwal odbywa się w dniach 29, 30 czerwca i 1 lipca 2018 roku w Centrum Targowo -Konferencyjnym Expo Mazury w Ostródzie.

Założeniem pomysłodawcy festiwalu muzyki filmowej – Piotra Sułkowskiego, dyrektora Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii było, by festiwal stał się muzyczną wizytówką północno-wschodniej Polski, będąc zarazem „wakacyjnym preludium” dla turystów odwiedzających w tym czasie Warmię i Mazury. Patronat nad festiwalem sprawują: Warszawska Izba Gospodarcza, TTG Wiadomości Gospodarcze, Stowarzyszenie Polskich Mediów.

Koncerty festiwalu

Filmowe piosenki – 29 czerwca (piątek), godz.19.00

Starsi Panowie zapewniali, że „piosenka jest dobra na wszystko”… i mieli rację! Piosenka jest również świetna dla kina. Pod warunkiem oczywiście, że się ją dobrze napisze. Na program inauguracyjnego koncertu złożą się właśnie takie przeboje dużego ekranu, zarówno z filmów animowanych, jak i fabularnych. Nie wyłączając musicali i ich filmowych adaptacji oraz najnowszych muzycznych produkcji, które zachwyciły krytyków i widzów. Usłyszą Państwo zatem i oscarowe La La Land, i kultowe już The Blues Brothers czy Chicago. Ale żeby przedstawić pełen obraz filmowej piosenki, przygotowaliśmy również polskie niespodzianki oraz utwory, których kariera okazała się znacznie większa niż rola w filmie – When A Man Loves A Woman, Singing In The Rain czy Moon River. Tę ostatnią piosenkę podobno Henry Mancini napisał w zaledwie 30 minut. Chciał, aby mogła zaśpiewać ją prosta dziewczyna z gitarą.

Przeboje kina familijnego – 30 czerwca (sobota), godz.18.00

Motywem przewodnim drugiego dnia koncertu będzie kino familijne, tworzone z myślą o rodzinach. Tu wiek nie jest ważny. Liczy się znakomita muzyka, wspaniałe przygody i bohaterowie, których uwielbiamy. Pojawią się zatem – i to nie tylko w wyobraźni, ale także na ekranie – Elsa i Anna z Krainy lodu, cała piracka załoga z Karaibów, Harry Potter, nasi ulubieńcy z filmowej sagi Władca pierścieni, a także Bella i Bestia. Muzyka przeniesie widzów także do Narni, bajkowej krainy, która narodziła się w literaturze, ale którą tak wspaniale zinterpretowało kino.

Światowa muzyka filmowa – 1 lipca ( niedziela), godz.19.00

Program finałowego koncertu festiwalowego obejmuje arcydzieła gatunku. Takim arcydziełem jest wielka, filmowa partytura do kolejnych części Władcy pierścieni autorstwa zdobywcy Oscarów Howarda Shore’a. Ale także inne fantastyczne i uwielbiane przez publiczność tytuły, jak Gladiator czy Titanic, na zawsze zapisały się w historii kina właśnie dzięki muzyce. Specjalne miejsce przygotowaliśmy w programie tego wydarzenia dla polskich arcydzieł, w tym twórczości Wojciecha Kilara. Nie zabraknie najnowszej polskiej muzyki filmowej! Cicha noc, która kręcona była na Mazurach ujmuje skromną, ale efektowną muzyką autorstwa Wacława Zimpla. Piękną, pełną przestrzeni ścieżkę dźwiękową napisał dla Agnieszki Holland Antoni Komasa-Łazarkiewicz. To dzięki niej zachwycający zjawiskowymi zdjęciami Pokot jest ucztą nie tylko dla oczu, ale i dla uszu.

Więcej o festiwalu: www.arenafestival.pl