Relacja z Forum Gospodarki Cyfrowej – Digital Policy 2019

Dodane przez: | 25 listopada 2019

Forum Gospodarki Cyfrowej - Digital Policy 2019

14 listopada w Multikinie w Złotych Tarasach odbyło się najważniejsze wydarzenie w branży – Forum Gospodarki Cyfrowej – Digital Policy 2019. W agendzie znalazły się 3 bloki tematyczne – cyberbezpieczeństwo, cross-border e-commerce w ujęciu legislacyjnym oraz rewizja dyrektywy e-commerce. Partnerem głównym wydarzenia było Allegro, natomiast Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii objęło nad FGC patronat honorowy.

Forum Gospodarki Cyfrowej – Digital Policy 2019, organizowane przez e-Izbę oraz Szostek_Bar i Partnerzy Kancelaria Prawna, było najważniejszym spotkaniem ekspertów i liderów e-commerce w Polsce, miejscem wymiany informacji z zakresu wyzwań gospodarki cyfrowej oraz międzynarodowych trendów. Tegoroczna edycja wydarzenia zgromadziła prawników, przedstawicieli polskiego biznesu oraz polityków, którzy porozmawiali m.in. o niwelowaniu barier legislacyjnych w polskiej gospodarce cyfrowej, ze szczególnym ujęciem e-commerce.

– Forum Gospodarki Cyfrowej było spotkaniem biznesu, polityki oraz nauki, podczas którego omówiliśmy ważne dla branży zagadnienia legislacyjne. Akcent położyliśmy na MŚP, których zmiany prawne dotykają mocno. Zwracam szczególną uwagę na nierówne ramy konkurencyjne dla europejskich i azjatyckich sprzedawców internetowych oraz na rozszerzenie części uprawnień konsumenckich, w tym prawa odstąpienia od umowy zawartej na odległość, na niektórych przedsiębiorców, bowiem jest to ogromny problem dla MŚP. Ponadto, na częste zmiany przepisów, włączając bardzo obszerne nowe regulacje, które wymagają sporo czasu na dostosowanie się branży, np. RODO oraz nadchodzące e-Privacy i Kodeks Usług Cyfrowych. Częste i kompleksowe zmiany przepisów, przede wszystkim dla MŚP, są dużym wyzwaniem. Koszty dostosowania się do nowych regulacji są istotne, a najmniejsi przedsiębiorcy nie zawsze mają wiedzę o tych zmianach, gdyż nie mają środków na stałą obsługę prawną. Mając na uwadze ogrom zmian legislacyjnych oraz interesy branży, Forum Gospodarki Cyfrowej – Digital Policy stało się miejscem wymiany wiedzy w gronie polityków, biznesu, nauki. Rozmawialiśmy o racjonalnych i rozwojowych zmianach dotyczących cyfryzacji, głównie w ujęciu MŚP – Patrycja Sass-Staniszewska, prezes Izby Gospodarki Elektronicznej.

Forum Gospodarki Cyfrowej - Digital Policy 2019

Prelekcje poprowadzili uznani eksperci z dziedziny prawa, m.in. prof. UKSW dr hab. Marek Świerczyński, dr Maciej Kawecki, dr Gabriela Bar oraz r. pr. Witold Chomiczewski. Wystąpili też reprezentanci firm z branży e-commerce, a wśród nich Magdalena Piech, Head of Regulatory Affairs, European Tech Alliance, Allegro, Marta Mikliszańska, wiceprzewodnicząca Rady Izby Gospodarki Elektronicznej, Head of Public Affairs, Allegro, Paweł Oleszczuk, Advisory Manager PwC, Dionizy Smoleń, Dyrektor w zespole ds. sektora publicznego i infrastruktury PwC, Katarzyna Tadajewska, Legal Counsel Ceneo.

– Szczególnie ważnym jest przypominanie, że cyberbezpieczeństwo to nie tylko bezpieczeństwo infrastruktury czy haseł, co powszechnie kojarzy się społeczeństwu z tym zagadnieniem. Cyberbezpieczeństwem jest wszystko, co może wpłynąć na zachowania społeczne. W swoim wystąpieniu ująłem, że niebezpieczne może być słowo, jego użycie, dyskryminacja, mowa nienawiści. Wszystkie te patologie są wynikiem tego, że przez 50 lat Internet rozwijał się bez jakichkolwiek ograniczeń i barier. Dopiero teraz udało się nałożyć pewne bariery, co wpływa na bezpieczeństwo przestrzeni cyfrowej. Pierwszym moim postulatem jest to, aby nie traktować cyberbezpieczństwa kastowo, czyli osobno dezinformacji, fake newsów itd., tylko abyśmy patrzyli na to całościowo, systemowo. Po drugie, biorąc pod uwagę przyjęte dotychczas regulacje związane z krajowym systemem cyberbezpieczeństwa, należy pamiętać o ich ogromnej wartości zewnętrznej, czyli to jaki mają wpływ na postrzeganie naszej konkurencyjności i produktów, które są rzeczywiście cyberbezpieczne na rynku globalnym. Przedsiębiorcy, nawet ci makro, dostrzegają wartość w inwestowaniu w cyberbezpieczeństwo i widzą w tym wartość komercyjną – dr Maciej Kawecki, Dziekan WSB, Of Counsel, Maruta Wachta.

– Niezmiernie się cieszę, że do samego końca było bardzo merytorycznie i ciekawie. Wyjątkowo jestem zadowolony z tego, iż Izbie Gospodarki Elektronicznej udało się połączyć światy, które do tej pory funkcjonowały odrębnie. Formuła Forum Gospodarki Cyfrowej – Digital Policy 2019 opierała się na wykładach wstępnych, prowadzonych przez naukowców, a kolejno na komentarzach praktyków oraz debatach, odnoszących się do omówionych uprzednio zagadnień. Uważam, że nasz polski rynek dojrzał, aby z jednej strony rozpatrywać kwestie prawne czy biznesowe naukowo, ale w konfrontacji z biznesem. Połączenie wykładów z debatami dało zupełnie nową jakość, przez co większość słuchaczy było zadowolonych z takiego układu. Gratuluję e-Izbie rozwiązania – prof. Dariusz Szostek, Szostek_Bar i Partnerzy Kancelaria Prawna.

Forum Gospodarki Cyfrowej - Digital Policy 2019

Forum Gospodarki Cyfrowej – Digital Policy 2019 odbyło się pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Patronatem Instytucjonalnym Ecommerce Europe.Szczególne podziękowania kierujemy Allegro, partnerowi głównemu, oraz patronom medialnym – Rzeczpospolitej, Ecommerce w praktyce oraz Marketer+.