Z pokorą do energii

Dodane przez: | 3 czerwca 2019

Energia odnawialna

Debata okazała się energetyczna jak przystało na temat: „Elektromobilność i wizjonerskie sposoby pozyskiwania energii”.

Słuchacze zainteresowani praktycznym zastosowaniem wiedzy. Znakomite grono panelistów: Włodzimierz Ehrenhalt – wiceprezes Stowarzyszenia Energii Odnawialnej; Michał Bar – ekspert Stowarzyszenia na rzecz efektywności; Tomasz Bieńkowski – prezes Stowarzyszenia PFZ i Krzysztof Mik – ekspert Centrum Badawczego PAN w zakresie energetyki rozproszonej, gwarantowali iż będzie to bardzo interesujące spotkanie.

Jak zaznaczył prowadzący panel Rafał Czaja, prezes Stowarzyszenia na rzecz efektywności im. prof. K. Żmijewskiego to nie miejsce na dyskusję o kwestiach regulacyjnych, czy cenach. Tu poruszy się tematy, które są ważne dla rozwoju nowych form energii. Bez niej nie potrafimy już żyć. Smartfony, komputery, inteligentne budynki – wszędzie potrzebujemy energii. Jak stawić czoła tym wyzwaniom?

Dyskusję podzielono na cztery tematy:

  • słońce, wiatr, woda – od wizji do wdrożeń;
  • zielona elektromobilność – spojrzenie w ujęciu potrzeb lokalnych;
  • odpad czy paliwo – jak wykorzystać energetycznie potencjał obszarów rolnych;
  • efektywność energetyczna – paliwo przyszłości.
Debata: „Elektromobilność i wizjonerskie sposoby pozyskiwania energii”

Pierwszy z lewej: prowadzący panel Rafał Czaja

Punktem wyjścia do dyskusji był fakt, iż wyczerpują się tradycyjne źródła energii i konieczne jest wdrażanie nowych, bo rośnie zapotrzebowanie na energię. A nowa energia musi być przyjazna środowisku oraz tania.

Paneliści w swoich wypowiedziach podkreślali, iż tylko zorganizowane wspólne działanie wszystkich grup społecznych, urzędniczych i decydenckich może przynieść sukces. Ludzie muszą zrozumieć, że np. segregacja śmieci, to ważny element pozyskiwania znakomitego paliwa dla spalarni. Segregując śmieci nie tylko oczyszczamy z nich środowisko, ale także dostarczamy „towar” , który jest znakomitym paliwem energetycznym. Podobnie z rozwojem energetyki lokalnej i rozproszonej . Są one tańsze i efektywniejsze od budowy kolejnego bloku w elektrowni czy nawet elektrowni jądrowej.

Konkluzja: przyszłością polskiej energetyki w dłuższej perspektywie z pewnością nie jest węgiel. To drogie i nieefektywne paliwo.

(AK)

Debata „Elektromobilność i wizjonerskie sposoby pozyskiwania energii” była jednym z punktów programu Kongresu Gospodarczego Krajów Europy Centralnej i Wschodniej. Kongres zorganizowała Warszawska Izba Gospodarcza podczas targów China Homelife Poland i Export Expo.