10. Forum Rozwoju Mazowsza za nami

Dodane przez: | 21 października 2019

Forum Rozwoju Mazowsza

Zakończyło się jubileuszowe 10. Forum Rozwoju Mazowsza. To wyjątkowe wydarzenie zorganizowane przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych w dniach 16-17 października stanowiło przestrzeń do wymiany doświadczeń i dzielenia się dobrymi praktykami w korzystaniu z funduszy europejskich, a także dyskusji o przyszłości regionu.

Tegoroczna edycja skupiała się wokół czterech tematów przewodnich, którymi były: Postęp, Człowiek, Natura oraz Region. Forum zorganizowano pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Tegoroczna edycja zgromadziła ponad 2 tysiące uczestników na miejscu oraz w ramach transmisji internetowej. Forum współtworzyło ponad 90 prelegentów i przeszło 50 partnerów, reprezentujących różne środowiska – samorządy, biznes, sektor naukowy czy pozarządowy. Dzięki temu wyjątkowemu połączeniu sił powstało ponad 12 godzinne wydarzenie pełne inspirujących dyskusji, rozmów, warsztatów i prezentacji prowadzonych na dwóch scenach oraz w przestrzeni wystawienniczo-networkingowej.

Jubileuszowa edycja Forum Rozwoju Mazowsza odbyła się w szczególnym momencie. W tym roku minęło 15 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej, a efekty unijnego wsparcia widać niemal na każdym kroku. Trwają jednocześnie prace nad założeniami programów na lata 2021-2027.

Forum Rozwoju Mazowsza

– To rzeczywiście rok jubileuszy. Mamy 10. Forum Rozwoju Mazowsza, a ten znak pokazuje jak rozwija się Polska, a w szczególności Mazowsze. To „M” do dziesiątej potęgi to rzeczywiście bardzo mocny przekaz. Mamy 15 lat Polski w Unii Europejskiej, trzydziestą rocznicę powstania pierwszego niekomunistycznego rządu w Polsce i 20 lat samorządu województwa mazowieckiego. To wszystko co działo się na przestrzeni lat pokazuje, jak bardzo zmieniała się Polska – powiedział Wiesław Raboszuk Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego.

Organizowane w tym wyjątkowym momencie wydarzenie stało się przestrzenią do prezentacji dobrych praktyk w korzystaniu z funduszy europejskich, a także rozmów o potrzebach i wyzwaniach z którymi mierzą się samorządy, przedsiębiorcy, instytucje naukowe, zdrowotne, kulturalne, edukacyjne czy społeczne.
Trudno nam sobie wszystkim wyobrazić, jak Mazowsze wyglądałoby bez miliardów unijnego dofinansowania. Gdzie bylibyśmy z infrastrukturą, inwestycjami, gdzie bylibyśmy pod względem rozwoju kapitału społecznego, edukacyjnego gdyby nie środki, które wpłynęły z Unii Europejskiej – powiedział Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych uroczyście otwierając 10. Forum Rozwoju Mazowsza.

Inspirujące dyskusje i spostrzeżenia

Debaty odbywające się podczas dwóch dni wydarzenia zgromadziły ekspertów z różnych dziedzin. Wśród poruszanych na scenach tematów znalazły się m.in.: „Ewolucja czy rewolucja w rozwoju Mazowsza? #15LatUE”, „Żółwie, gazele, tygrysy, czyli różne ścieżki rozwoju biznesu”, „Pokonać niepokonane. Nowe standardy w medycynie i opiece nad pacjentami”, czy „Gramy w zielone – Mazowsze dla Klimatu”. Dużo uwagi poświęcono zagadnieniom najbliższym mieszkańcom, takim jak: „Edukacja inspirująca rozwój”, „Cisi bohaterowie czy znaczący gracze? – Organizacje pozarządowe”, czy „Kiedy na pewno stracisz swoje dane?”. Nie zabrakło również ciekawych dyskusji poświęconych transportowi przyszłości, akademickim innowacjom, inwestycjom w kulturę, ale też promocji unijnych projektów.

Forum Rozwoju Mazowsza

Przestrzeń pełna pozytywnej energii

Tegoroczna edycja Forum Rozwoju Mazowsza obfitowała w różnorodne aktywności oferowane przez Partnerów wydarzenia. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się unikalna w skali świata Kapsuła Badań i Zmysłów, gdzie uczestnicy pod czujnym okiem specjalistów Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu korzystali z badań słuchu, wzroku, smaku, węchu i równowagi. Swoimi doświadczeniami podzielili się również przedstawiciele Fundacji Akogo? – twórcy pierwszej w Polsce Kliniki „Budzik” dla dzieci w śpiączce, oczywiście dofinansowanej ze środków europejskich. Udział w Forum był wyjątkową okazją do poznania wielu innowacyjnych rozwiązań. Wśród obecnych w przestrzeni podmiotów znalazły się m.in.: Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu SA, zwycięzca konkursu Lider Zmian 2019, które zaprezentowało prototypy ogniw fotowoltaicznych, firma Genomed z konsultacjami w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych i wad wrodzonych, firma Dealdone z rozwiązaniami w zakresie wirtualnej rzeczywistości, czy korzystająca również ze środków europejskich Finea tworząca perfumy na bazie wody. W świat mazowieckich specjałów kulinarnych zabrała gości Fundacja Unimos, natomiast Muzeum Romantyzmu w Opinogórze zaprosiło uczestników w podróż do czasów rodu Krasińskich. Podczas Forum zaprezentowano łazika marsjańskiego,, Musicon – przełomowe urządzenie edukacyjne zaprojektowane do stymulacji rozwoju psychofizycznego dziecka, a także wiele innych rozwiązań z różnych obszarów. Do ostatnich godzin korzystano z licznych konsultacji i warsztatów zorganizowanych w przestrzeni wystawienniczej.

Dziękujemy wszystkim Uczestnikom, Partnerom i Wystawcom za współtworzenie jubileuszowego 10. Forum Rozwoju Mazowsza. Zapraszamy do śledzenia strony www.forumrozwojumazowsza.pl oraz na profilu wydarzenia w mediach społecznościowych, gdzie publikowane będą zdjęcia i materiały konferencyjne. Dostępne są tam również szczegółowe informacje o partnerach wydarzenia.