10 lat rejsów Lizbona-Warszawa

Dodane przez: | 13 czerwca 2019

TAP

Narodowe linie lotnicze Portugalii (TAP) świętują jubileusz połączenia Lizbona-Warszawa. W 2009 TAP zainaugurował połączenie do Warszawy z 5 rejsami tygodniowo. Obecnie linia wykonuje 9 rejsów tygodniowo do dwóch miast.

10 lat później linia zdołała ponad 3-krotnie zwiększyć liczbę pasażerów przewiezionych między stolicą Portugalii a stolicą Polski. W 2009 TAP przewiózł 28 000 pasażerów, zaś w 2018 liczba ta wzrosła do 102 000.

Wraz ze wzrostem przewozu ilości pasażerów zwiększały się wpływy z rynku polskiego, by zaledwie w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosnąć o 36%. W pierwszych czterech miesiącach 2019 przychody ze sprzedaży z polskiego rynku wzrosły o 37% w porównaniu do analogicznego okresu w zaszłym roku. Wzrosły również wpływy TAP ze sprzedaży biletów z Polski do Brazylii i USA. Było to rezultatem promocji nowego A330neo w barwach TAP oraz otwarcia w tym roku nowych kierunków do USA (Chicago, San Fransisco i Waszyngton).

TAP

TAP jest obecnie jedyną linią lotniczą na świecie mającą we flocie wszystkie maszyny pochodzące z nowej generacji Airbusy NEO, nowoczesne, zużywające mniej paliwa, bardziej przyjazne dla środowiska i bardziej wygodne.

Historycznym dniem w 74-letniej historii TAP-u jest pojawienie się kolejnego Airbusa A330neo – CS-TUI, któremu nadano imię króla Alfonsa Henryka. Wraz z nowym samolotem liczba maszyn we flocie przewoźnika wzrosła do 100. Głównym założeniem strategii rozwoju TAP-u jest modernizacja floty, która do 2025 ma się wzbogacić o 71 nowych maszyn. Nowa flota pozwoli linii rozszerzyć siatkę połączeń.

TAP odnotowuje największy wśród linii europejskich wzrost przewozów na trasach do USA oferując 245 tys. miejsc więcej niż w 2015.

Nowa flota daje również poważny wkład do gospodarki kraju przynosząc rocznie 28 mln euro w podatkach i innych zobowiązaniach oraz stwarzając ponad 750 nowych miejsc pracy.

W ciągu ostatnich czterech lat liczba przewiezionych przez TAP pasażerów wzrosła o 39%, w porównaniu do 19% wzrostu odnotowanego przez inne linie europejskie.

W 2018 dzięki TAP-owi Portugalię odwiedziły 4 mln turystów, wzbogacając gospodarkę kraju o 5,5 mln euro.