100 lat Niepodległej – gardzienickie reminiscencje

Dodane przez: | 22 maja 2019

Stoją od lewej: prezes Wojciech Borowik, bryg. Tomasz Krzyczkowski, dr Zbigniew Ostrach, Wojciech Długosz, min. Jakub Kowalski, poseł Anna Kwiecień, min. Paweł Lewandowski

Obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości za nami. W magazynie „TTG Wiadomości Gospodarcze” (nr 11-12/2018) opisywaliśmy uroczystość poświęconą pamięci działacza niepodległościowego, Posła i Wicemarszałka V kadencji Sejmu II RP Wacława Długosza. Uroczystości patronował Marek Kuchciński, Marszałek Sejmu. Wzorowo i z należną estymą uroczystość przygotował wnuk Wicemarszałka Wojciech. Wszystko to w Starych Gardzienicach, gdzie znajduje się dobrze zachowany dworek Długoszów. Trwałą pamiątką tych obchodów jest wmurowana we fronton tablica z wizerunkiem Wicemarszałka. Dziś dojeżdżamy do dworku wzdłuż malowniczej doliny Iłżanki ulicą nazwaną Jego imieniem.

Ta uroczystość odbiła się szerokim echem nie tylko w regionie, ale (zapewne dzięki wsparciu TVP) w całej Polsce. Została zauważona przez środowiska samorządowe i uznana za najlepiej przygotowaną i zorganizowaną w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Kapituła Konfraterni Mazowieckiej postanowiła uhonorować za te starania Wojciecha Długosza Złotą Odznaką Świętego Floriana Mazovia.

Uroczysta dekoracja odbyła się w Warszawie 8 maja 2019 r. W uroczystości udział wziął Szef Kancelarii Senatu Minister Jakub Kowalski, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Paweł Lewandowski, Pani Poseł Ziemi Radomskiej Anna Kwiecień, Prezes Stowarzyszenia Polskiego Wolnego Słowa Wojciech Borowik, wicestarosta powiatu lipskiego dr Zbigniew Ostrach, komendant PSP w Lipsku bryg. Tomasz Krzyczkowski.

Wojciech Długosz podziękował obecnym za przybycie oraz za udział i pomoc w organizacji jubileuszu. Przekazał też na ręce Pana Ministra Jakuba Kowalskiego kopię gardzienickiej tablicy dla Marszałka Senatu RP Pana Stanisława Karczewskiego. Przedstawił zebranym projekt medalu upamiętniający Wacława Długosza. Medal będzie wybity i wręczony w tym roku w rocznicę gardzienickiej uroczystości.

Anna Kwiecień, poseł na Sejm RP: – Jestem silnie związana z Mazowszem, Ziemią Radomską i tą jej częścią, gdzie są Stare Gardzienice. Moi dziadkowie pochodzą spod Zwolenia. Uważam za swój obowiązek popularyzowanie historii tego obszaru, w tym pamięci postaci Wicemarszałka Wacława Długosza. Jego pracowitą i konsekwentną drogę od działacza niepodległościowego i posła do zaszczytnego tytułu Wicemarszałka Sejmu II RP uważam za wzór patriotyzmu godny kultywowania nie tylko w Polsce ale także w Parlamencie Europejskim, do którego kandyduję w tegorocznych wyborach.

tekst i foto: Zbigniew Kopciński