Ponad 170 artystów z różnych krajów, stroje historyczne, ludowe, współczesne, performensy, happeningi, w nietypowych dla narodowego tańca miejscach. Warszawa staje się europejską stolicą poloneza, który po latach zapomnienia wraca do łask, bo miasto otworzyło się na eksperymenty, a taniec prowokuje do myślenia o przeszłości i przyszłości.
W roku jubileuszu XX-lecia Fundacji i XXX-lecia Zespołu, CZE-NE-KA Fundacja Przyjaźni Ludzi i Zwierząt wraz z działającym w jej ramach Zespołem Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA, organizuje już IV Międzynarodowy Festiwal Poloneza w Polsce. Odbędzie się on w dniach 16 i 17 czerwca 2018 r. w Warszawie. Tegorocznymi Partnerami naszych działań są: Bielański Ośrodek Kultury, Centralna Biblioteka Rolnicza i Firma Fortepiano. Tradycyjnie sponsorem naszych działań jest Aries Power Equipment dystrybutor maszyn i urządzeń Honda w Polsce i Firma SANTE, a o bezpieczny i w pełni profesjonalny transport fortepianu zadbała rodzinna firma MDK Transport pianin i fortepianów”.
Rozpoczniemy nasze święto Polonezem Rycerskim Karola Kurpińskiego, który zaśpiewa wraz z Zespołem, znakomita śpiewaczka operetkowa Anna Maria Adamiak na scenie plenerowej Biało-Czerwonego Bielańskiego Pikniku przy Stawach Brustmana ( Bielany) w dniu 16 czerwca o godz. 13.00.
Kolejny dzień Festiwalu – 17 czerwca br., rozpocznie się prezentacją połączonych zespołów pod Kolumną Zygmunta na Placu Zamkowym, po której wszyscy wykonawcy udadzą się do Centralnej Biblioteki Rolniczej gdzie w pięknym zabytkowym obiekcie odbędzie się niedzielna prezentacja uczestników Festiwalu, na którą serdecznie zapraszamy.
Honorowy patronat nad Festiwalem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ambasador Białorusi. Ambasador Meksyku i Ambasador Hiszpanii. Patronat medialny nad imprezą objęły: PR Radio dla Ciebie, Stowarzyszenie Polskich Mediów, Mazowiecka TV, portal „wolnasobota.pl”, Warszawska Izba Gospodarcza i redakcja miesięcznika TTG Wiadomości Gospodarcze.
Zakręceni w tańcu
Międzynarodowy Festiwal Poloneza to jedyny taki Festiwal w Europie i jeden z najważniejszych festiwali tańca historycznego w Polsce, bo stawia na bezpośrednią interakcję z odbiorcą, w nietypowych dla tańca miejscach. Organizatorzy postanowili zbadać możliwości do zaistnienia tańca w przestrzeniach, które często mogą wydawać się zupełnie do tego nieprzystosowane – centrum handlowe, pociąg, dworzec kolejowy… Postanowili znaleźć odpowiedź na pytania, czy w galerii handlowej, czy w ogrodach nad wodą, taniec narodowy jest tak samo przystępny w odbiorze jak na profesjonalnej scenie? Jakiego rodzaju relacje mogą wytworzyć się pomiędzy przestrzenią a ruchem? Czy miasto może posłużyć jako repozytorium „scen” dla tańca? Wszystko po to, by zaistnieć dla możliwie wielu poziomów odczuwania i doznawania zarówno w wymiarze historycznym, jak i współczesnym. Niezwykle ciepłe reakcje widzów poprzednich 3 edycji Festiwalu pokazują, że taniec, muzyka i śpiew mogą zaistnieć w każdej niemalże przestrzeni. W dzisiejszym „zabieganym” świecie istnieje bowiem potrzeba wytchnienia, relaksu i zadumy, którą daje muzyka wzbogacona pięknym śpiewem i ozdobiona tańcem.
Królewskie tradycje
IV Międzynarodowy Festiwal Poloneza, to coś znacznie więcej, niż zwykły przegląd tańca. To zderzenie kultur, emocji, a także powrót do wielkich polskich tradycji, w której muzyka i taniec zakorzenione są od wieków. Znakomicie wpisuje się w tegoroczne obchody 100-lecia niepodległości Polski i jest trwałym świadectwem naszej bogatej historii, jej mocnych europejskich korzeni i przykładem bogatego dziedzictwa europejskiego. Polonezy, znane nam obecnie głównie z bali maturalnych czy sylwestrowych należą do najstarszych polskich tańców narodowych. Były tańczone nie tylko na dworach magnackich. Na dworze królów polskich polonez stanowił element ceremoniału dworskiego. Tańczono go również na dworach francuskim czy rosyjskim. Znalazł swoje miejsce w wybitnych dziełach scenicznych i był inspiracją dla twórczości wybitnych kompozytorów. Jako jeden z najważniejszych narodowych tańców ma ogromny udział w budowaniu wizerunku Polski w świecie. To właśnie Polonezem rozpoczynały się wszystkie najważniejsze spotkania i wydarzenia, które w przeszłości odbywały się na największych europejskich dworach. Pokazując dziś jak się tańczy, gra i śpiewa poloneza, chcemy dać świadectwo nieprzemijających wartości, jakimi są dzieła muzyczne, a jednocześnie podkreślić jedność kulturową z przeszłością naszego kraju. Celem organizacji Festiwalu jest pokazanie ponadczasowego piękna tego tańca i muzyki. Organizując Festiwal chcemy promować wiedzę o polskiej kulturze, naszej tożsamości i dziedzictwie kulturowym.
Polskość w europejskiej rodzinie
Festiwal to nie tylko święto polskości. To także święto radości i solidarności narodu polskiego. To istotny głos w umacnianiu historii i kultury polskiej. To wreszcie pretekst do refleksji nad rolą historii i kultury polskiej w kształtowaniu wiedzy o Polsce. Taniec, muzyka i śpiew pomagają zrozumieć potrzeby coraz mocniejszego uruchamiania pokładów obywatelskiej aktywności Polaków w ramach wielkiej Kultury europejskiej rodziny.
Przegląd jest prezentacją działalności niezwykle zróżnicowanego środowiska artystów zarówno amatorów jak i zawodowych muzyków, którzy łączą doświadczenia i tworzą wyjątkowe widowiska artystyczne poprzez mnogość międzynarodowych potencjałów. Festiwal wyróżnia się formułą artystyczną, która umożliwia wszystkim zespołom wspólne, podczas jednego koncertu, zaprezentowanie się publiczności, co jest trudnym przedsięwzięciem organizacyjnym nawet w stolicy. Zainspirowany Festiwalem Poloneza na Białorusi, organizowanym z inicjatywy Leonardy Rewkowskiej, mam nadzieję, że również i tu, w kraju, stanie się on okazją do stałych wizyt zespołów polonijnych w Polsce, a także inspiracją muzyków tu studiujących, do poznawania tego obszaru naszej kultury. Niezwykłego bogactwa Polonezów tworzonych przez artystów z całego świata.