Otwarte spotkanie poświęcone było rekomendacjom dotychczas wypracowanym przez Radę WTP, a dotyczącym dostępności przystanków oraz pojazdów transportu publicznego dla osób o ograniczonej mobilności i percepcji. Reprezentantem przedsiębiorców była Katarzyna Kaczmarska, wiceprezes Warszawskiej Izby Gospodarczej.
Rekomendacje to 10 zaleceń o charakterze legislacyjnym, organizacyjnym, informatycznym i infrastrukturalnym. Dotyczą one m.in. wprowadzenia Karty Praw Pasażera, stworzenia bazy danych materiałów (przepisów, opracowań, dokumentów itp.), informacji pasażerskiej, wymogów dotyczących przestrzeni pojazdów, szkoleń motorniczych i kierowców autobusów. Jedna z rekomendacji wskazuje na potrzebę opracowania planu wykonawczego dostosowywania przystanków do wytycznych zawartych w Zarządzenia nr 1682/2017 Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 23 października 2017 r. w sprawie tworzenia na terenie miasta stołecznego Warszawy dostępnej przestrzeni, w tym infrastruktury dla pieszych ze szczególnym uwzględnieniem osób o ograniczonej mobilności i percepcji.
Wszystkie rekomendacje zostały omówione a przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego opowiedzieli, jaki jest aktualny stan działań w obszarach rekomendacji i plany na przyszłość. Mieszkańcy włączyli się do dyskusji, pytając i postulując konkretne rozwiązania i zmiany w systemie transportowym, np. dotyczące zmiany tras linii, usytuowania przystanków czy też konstrukcji różnych elementów pojazdów komunikacji miejskiej. Rozmowy były kontynuowane przy stolikach tematycznych a wszystkie uwagi mieszkańców zanotowane.
Następne robocze posiedzenie Rady WTP w pełnym składzie zaplanowano na wrzesień. Będzie ono poświęcone priorytetom w ruchu dla komunikacji miejskiej oraz wypracowaniu tekstu Karty Praw Pasażera.