22 lipca 2018 w godz.14.00 -19.00 odbędzie się spotkanie z cyklu „Krzysztof Wojtarowicz & Przyjaciele”. Celem spotkania jest prezentacja wybitnej twórczości uznanego artysty malarza Janusza Lewandowskiego.
Janusz Lewandowski (ur. 1937 w Rokiciu koło Płocka) – artysta malarz. Studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP w pracowni prof. Artura Nachta-Samborskiego. Dyplom uzyskał w 1964. Po ukończeniu studiów bierze czynny udział w życiu artystycznym. Uczestnik wielu plenerów i sympozjów (Ustka 1972, Krapkowice 1973 – projekt cementowni Górażdże w zespole z Marianem Boguszem i Juliuszem Woźniakiem, Złote Grono 1975, Osieki 1979, Festiwale Sztuk Pięknych w Warszawie, 1966, 1970, 1972, 1975, 1978). Został uhonorowany licznymi nagrodami i wyróżnieniami, między innymi na XXXIV Ogólnopolskim Salonie Zimowym Plastyki „Metafora we współczesnym malarstwie i rysunku” w Radomiu (1980), Nagrodą Prezydenta Warszawy na Wystawie Malarstwa i Grafiki Artystów Środowiska Warszawskiego w Zachęcie (1985), Nagrodą „Artyści w Międzynarodowym Roku Dziecka” w Zachęcie (1979), Nagrodą Polsko-Japońską im. Miyauchi (1995), Nagrodą im. Władysława Hasiora (2011), nominacją do nagrody Norwida (2012), Nagrodą im. Kazimierza Ostrowskiego (2017). W 2018 otrzymał order „Zasłużony dla państwa polskiego i polskiej kultury”. Twórczość Lewandowskiego nosi silne znamiona inspiracji polską sztuką symbolizmu i ekspresjonizmu, jednak znaczeniowo i kompozycyjnie odbiega od typowych dla nich konwencji. W monotonnych przestrzeniach mazowieckich pejzaży artysta umieszcza pojedyncze postaci – najczęściej młodych chłopców i dziewczęta, pogrążonych w smutku starców, co przy melancholijnej aurze realistycznego ujęcia wprowadza dramatyzm związany ze sferą namiętności, samotnością, pytaniami o sens przemijania i śmierci. Ekspresję obrazów pogłębia japonizująca kompozycja, z uciętymi w kadrze obiektami, asymetrią w kształtowaniu częstokroć pustej przestrzeni, zamkniętej niską linią horyzontu. Obrazy Lewandowskiego cechuje zgaszony, subtelny koloryt i wyrafinowana faktura.
Wydarzenie artystyczne odbędzie się w Pałacu Zamoyskich, ul.Foksal 1-2 w Warszawie, w przepięknych ogrodach Restauracji Endorfina.
W programie:
- godz .14.00 – przywitanie gości, zwiedzanie wystawy, poczęstunek
- godz. 15.00 – wywiad z Januszem Lewandowskim który przeprowadzi historyk sztuki Aleksandra Lewandowska
- godz. 16.00 – aukcja jednego obrazu Janusza Lewandowskiego którą przeprowadzi znana dziennikarka, prezenterka telewizyjna Anna Popek
- godz. 16.30 – możliwość obiadu w specjalnej cenie dla gości
- godz. 17.00 – koncert Karolina Charko & Piotr Słapa Acoustic Duo
Kurator wystawy: Krystyna Zbylut
Organizatorzy: Restauracja Endorfina, Zbylut Galeria
Partnerzy: Siła i Światło Anny Popek, Art Media Studio Małgorzata Suchocka, Restauracja i Apartamenty Ambasada, Warszawska Izba Gospodarcza, Klimatyczna meble& decor,
Patroni medialni: Stowarzyszenie Polskich Mediów, Gazzetta Italia, La Vie Magazine , i di italia, Law Business Quality.