Na wsi najlepiej – POT nagradza

Dodane przez: | 12 sierpnia 2019

Na wsi najlepiej4 zwycięzców konkursu i 8 finalistów „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej” odebrało statuetki i dyplomy z rąk ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono aż 169 obiektów związanych z polską turystyką wiejską. „Chcemy, aby Polacy byli coraz bardziej świadomi walorów rodzimej turystyki oraz szerokiej oferty, którą znajdziemy na wsiach” – powiedział prezes POT Robert Andrzejczyk.

Kandydaci – właściciele obiektów turystycznych zlokalizowanych na terenach wiejskich w całej Polsce – mogli zgłaszać swoje obiekty do jednej z czterech kategorii: Wypoczynek u rolnika, Wypoczynek na wsi, Oferta uzupełniająca wypoczynek na wsi, Tradycyjna kuchnia polskiej wsi.

169 prawidłowo złożonych wniosków zostało ocenionych przez Kapitułę konkursu, w której skład weszli zewnętrzni eksperci oraz przedstawiciele Polskiej Organizacji Turystycznej, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Kapituła brała pod uwagę jakość oferty turystycznej, jej innowacyjność, dostępność oraz powiązanie z kulturowymi i naturalnymi zasobami wsi.

„Konkurs daje fantastyczną reklamę” – powiedziała Grażyna Szuba, właścicielka Dworku Tradycja, zwycięzcy w kategorii „Tradycyjna kuchnia polskiej wsi”.

„Polska wieś, ze swoją tradycją, zróżnicowaną przyrodą, kuchnią, spokojem i życzliwością mieszkańców stanowi dziś niezwykle atrakcyjny produkt turystyczny – w pełni nowoczesny, ale też czerpiący z regionalnego ducha i kultury” – napisał w liście skierowanym do uczestników minister sportu i turystyki Witold Bańka. „Ciekawe i nieszablonowe propozycje tylko potwierdzają ogromny potencjał tkwiący w państwa kreatywności, szerokich horyzontach i rozległych zainteresowaniach, pozwalających na nowatorskie wykorzystanie dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i kulinarnego” – podkreślił w liście minister.

„Polska wieś może zaoferować delikatesy pod każdym względem. Bogactwo kulturowe, bogactwo etniczne tych różnych narodów, które wśród nas, Polaków, przez wieki mieszkały: Tatarów, Żydów, Niemców, Holendrów, Rosjan, Litwinów. To wszystko odcisnęło piętno na naszej regionalnej kuchni w sensie smaków, aromatów, sposobu przyrządzania – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski dodając, że w połączeniu z naturalnymi metodami produkcji, zróżnicowanym krajobrazem oraz cennym dziedzictwem kulinarnym wieś jest coraz bardziej atrakcyjna jako obszar do rozwoju turystyki i wypoczynku.

Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe statuetki oraz bezpłatne wsparcie w działaniach marketingowych, w tym wizytę popularnych blogerów. Obiekty wyróżnione w konkursie znajdą też swoje miejsce w specjalnym katalogu promocyjnym, który ukaże się nakładem 10000 tys. egzemplarzy, dystrybuowanym m.in. na targach krajowych a także w siedzibach regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych.

Prezes POT zaznaczył, że ucieszyła go bardzo duża liczba zgłoszeń: „otrzymaliśmy ich o 47 proc. więcej niż w ubiegłym roku”. W ocenie prezesa wart podkreślenia jest także wysoki poziom kandydujących obiektów.

Właściciele wszystkich obiektów podkreślają, że dzielenie się domem a także tradycją i kulturą polskiej wsi z turystami, którzy często przyjeżdżają do nich spoza Polski, wzięło się u nich „z pasji”.

„Agroturystyka to nie jest taka zwykła praca i nie jest to droga dla każdego rolnika” – powiedział Kamil Król. „To pasja i styl życia” – dodała Joanna Szczuczkowska-Król, która wspólnie z mężem prowadzi Folwark „Wrzosówka” Holiday Home, który zdobył 1 miejsca w kategorii „Wypoczynek u rolnika”.

„Kończy się nasz siódmy sezon. Zaczynaliśmy od jarmarków, festiwali, kiermaszy okolicznościowych, na których zobaczyliśmy, jak ważna jest jakość. Poczuliśmy, jak ludzie uciekają z miasta, szukając miejsc i produktów, które są wyjątkowe. Oferują im więcej niż anonimowe hotele” – tłumaczyła Joanna Szczuczkowska-Król.

Dworek Tradycja ma 300 lat, jednorazowo jest w stanie przyjąć nie więcej niż 35 gości. „To jest nasz sposób na życie i kochamy to” – powiedziała mówiła Grażyna Szuba, zwyciężczyni w kategorii „Tradycyjna kuchnia polskiej wsi”. Jej stara pastorówka leży w pradolinie rzeki Regi. „Mamy tu wędkowanie, spływy kajakowe i kuchnię według starych receptur”- mówiła.

Szuba dodała, że „dawniej nikt nie nazywał tego ‘slow food’, to po prostu tak było”. Przepisy czerpie ze starych książek kucharskich, „sprzed 1945 roku”. „To jest moja pasja” – mówiła Grażyna Szuba.

W kategorii „Wypoczynek na wsi” 1. miejsce zdobyła Katarzyna Siwiec prowadząca Agroturystykę Pod Jabłonią, w kategorii „Oferta uzupełniająca” zwycięzcą została Małopolska Organizacja Turystyczna z programem „Małopolska wieś z tradycją”, w imieniu której nagrodę odebrała Bożena Srebro.

Lista wszystkich laureatów znajduje się na stronie konkursu: https://nawsinajlepiej.polska.travel.

źródło: PAP