STOLICA – wydawana była w latach 1946-1990. Reaktywowana w 2006 r. STOLICA wychodzi regularnie, jako miesięcznik. Pismo zakwalifikowane zostało jako magazyn stołecznej inteligencji i jako pismo opiniotwórcze, obiektywne, wydane na bardzo wysokim poziomie edytorskim. Dominuje w nim historia miasta, losy jego mieszkańców, tradycje. Ale też nie omijamy problematyki współczesnej, regularnie omawiamy istotne aspekty życia kulturalnego i literackiego. Z miesiąca na miesiąc rozszerza się krąg naszych czytelników. Coraz liczniejszą grupę stanowią osoby młode, które swój los związały z Warszawą.
Nadal, tak jak jej poprzedniczka, miesięcznik STOLICA jest pismem kolekcjonerskim, cała rzesza czytelników nie tylko kupuje, czyta, ale też zbiera poszczególne numery pisma, a pierwsze numery (całkowicie wyczerpane) wznowionej STOLICY uchodzą już za rarytasy kolekcjonerskie.
Idea wznowienia Stolicy wyszła od grupy znanych varsavianistów i dziennikarzy związanych z miastem, w tym również dawnych pracowników tygodnika STOLICA. Z pismem związali się wybitni autorzy ( G. Buczek, prof. Kwiryna Handke, prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska, dr Michał Wardzyński, dr Tomasz Miłkowski, Józef Hen, T. Markiewicz, Jarosław Zieliński, Jerzy Majewski, Grzegorz Mika…),Wśród twórców naszego miesięcznika byli zmarli niedawno: prof. Janusz Tazbir, Marek Nowakowski, Olgierd Budrewicz, Tadeusz Górny.
Wiele numerów miesięcznika poświęconych było wydarzeniom historycznym i postaciom ważnym dla kultury polskiej – m.in. mieliśmy kilka wydań poświęconych Powstaniu Warszawskiemu (w tym dwa wyd. dwujęzyczne również w angielskim), Bitwie warszawskiej 1920, przedwojennej Warszawie żydowskiej (również wydanie pol.- ang.), 200-leciu Teatru Narodowego, Odsieczy wiedeńskiej i Sobieskiemu, trzy wydania poświęciliśmy Bolesławowi Prusowi, a także m.in. Fredrze, Białoszewskiemu, Paderewskiemu, Chopinowi…Powstawały one przy współpracy wybitnych znawców tematu, historyków, profesorów warszawskich uczelni.
Ewa Kielak Ciemniewska
redaktor naczelna
STOLICA nr 8/2017
Powstanie Warszawskie odcisnęło piętno na wszystkich warszawskich rodzinach – w wielu z nich pamięć tamtych dni trwa do dziś, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Co roku 1 sierpnia STOLICA przypomina historie tych, których los poddał tej cięższej próbie i odmienił ich życie. Małgorzata Bojarska opowiada o przeżyciach swoich dziadków i rodziców, o losach i rodzinie Stanisława Jankowskiego „Agatona” pisze Elżbieta Ciborska, Sebastian Pawlina przywołuje udział w walce rodzin arystokratycznych, a Paweł Dunin-Wąsowicz przypomina scenarzystę czasów wojny – Jerzego Stawińskiego.
W letnie dni kontynuujemy wędrówki po Warszawie – tym razem zapraszamy do Wilanowa. Okazuje się, że ten zabytek, znany każdemu od dziecka, może skrywać przed nami jeszcze niejedną tajemnicę – odkrywamy je w tekście Wilanów dla niewtajemniczonych. Wyruszymy także na spacer śladami motywów muzułmańskich w stołecznych pałacach i parkach.
Pora na deser – będzie bardzo słodko, bo zapraszamy do lektury tekstu Królowa tańczy i śpiewa Arkadiusza Szarańca o warszawskich pszczołach rezydujących w pasiekach na dachach biurowców i centrów handlowych, ostatnio także zadomowionych na dachu budynku Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Polecamy też wywiad z jednym z najbardziej warszawskich twórców – Jerzym Gruzą – reżyserem niezwykle popularnych filmów, seriali, telewizyjnych programów rozrywkowych, a także sopockich festiwali. A wszystkim mieszczuchom, którzy letnie dni postanowili spędzić w stolicy i turystom, podajemy na tacy rozmaitości kulturalne i najnowsze varsaviana oraz teksty naszych stałych felietonistów.