Warszawa uskrzydla

Dodane przez: | 30 stycznia 2020

Prezes Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej Adriana Porowska i prowadzący Galę Jarosław Kret

Okres pomiędzy 1 marca a 15 października to okres lęgowy ptaków, w którym dobierają się w pary, składają jaja i wychowują młode. Jest to też czas specjalnej ochrony ich siedlisk i miejsc gniazdowania, czyli – bardzo często – drzew. Również tych znajdujących się na terenach należących do osób prywatnych.

Warszawa to nie tylko największe miasto w Polsce, z wieżowcami, zabytkami, osiedlami czy mostami. Bardzo ważną tkanką miasta są także tereny zielone – od przydomowych ogrodów, przez miejskie parki, ogródki działkowe, po miejskie lasy i dolinę Wisły. Choć niektóre gatunki ptaków przystosowały się do życia w ścisłym centrum, gdzie zieleni brakuje, to są gatunki, które bez roślin żyć nie mogą. Drzewa zapewniają nie tylko pożywienie i schronienie, lecz dostarczają także miejsc na założenie gniazda i wychowanie potomstwa. Nie wszystkie ptaki budują jednak gniazda otwarte, ukryte w gęstwinie drobnych gałązek. Istnieje liczna grupa drobnych ptaków śpiewających, które potrzebują gotowych dziupli, a tych często brakuje. W silnie przekształconym środowisku to my, ludzie odpowiadamy za taki stan rzeczy.

Dlatego też Warszawska Izba Gospodarcza, przy wsparciu Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, zainicjowała akcję pod hasłem Warszawa Uskrzydla, której celem jest pomoc naszym skrzydlatym sąsiadom. Będziemy edukować, będziemy zaciekawiać, ale przede wszystkim będziemy budować budki lęgowe. Wzorem dla nas w realizacji tego projektu jest krakowska Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka, która od 2013 roku skutecznie pomaga ptakom Krakowa.

Materiał na budki będzie pochodzić z recyklingu, natomiast produkcją zajmą się podopieczni Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej, gdzie osoby bezdomne będą budować domy ptakom.

Finansowanie i dystrybucja gotowych budek będzie możliwe dzięki współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego.

Dystrybucję planujemy przeprowadzać podczas wiosennych eventów w centrum Warszawy, począwszy od 20 marca 2020 r. , czyli od Międzynarodowego Dnia Wróbla. Budki będą rozdawane warszawiakom nieodpłatnie.

Nasza akcja ma na celu pozytywną integrację warszawiaków wokół ekologii, wzajemnej pomocy i dzielenia się dobrem. Niech Warszawa stanie się miastem nie tylko szczęśliwych ludzi, ale także SZCZĘŚLIWYCH PTAKÓW. Projekt wpisuje się także w hasło Zakochaj się w Warszawie.

red