Warszawskie Kuranty

Dodane przez: | 30 stycznia 2020

Hejnał miejski stanowi istotny element krajobrazu kulturowego w sferze dźwięków, sygnałów i wyobrażeń, kształtujących życie miasta. Odgrywany na carillonach lub kurantach stanowi piękną wizytówkę miasta i ciekawą atrakcję turystyczną. Taką wizytówką mogą poszczycić się Gdańsk, Częstochowa, Licheń, Kartuzy, Rybnik, Leszno, Ełk, Poznań, Sosnowiec czy Kraków. Czas na Warszawę!

W poczuciu lokalnej dumy, chcąc jeszcze bardziej upiększyć kulturalną mapę Stolicy, Warszawska Izba Gospodarcza wychodzi z projektem stworzenia KURANTÓW WARSZAWSKICH.

Jaką melodię będą odgrywać zdecyduje plebiscyt, który ogłosimy wraz z wystąpieniem z wnioskiem do Urzędu Miasta w sprawie carillonów.

Carillony narodziły się na przełomie XV i XVI wieku w Niderlandach. Zestawy kilkunastu dzwonów wygrywających melodie można tam spotkać nawet w małych miasteczkach. Największe Carillony w Polsce mieszczą się na wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku (49 dzwonów) oraz na wieży Ratusza w Gdańsku (36 dzwonów). Carillony przeżywają obecnie w Europie i na świecie prawdziwy renesans. Gra się na nich niemal wszystko, od muzyki poważnej po jazz i pop. Stanowią często integralna część zegarów wieżowych, wygrywane są na nich melodie liturgiczne, hejnały miejskie oraz kuranty godzinowe. Carillony nie tylko pięknie brzmią stwarzając niepowtarzalny nastrój, ale także wzbogacają architekturę wież i obiektów, na których zostały zamontowane.

red