Dekalog zdrowych zasad: Jak zmniejszyć ryzyko zarażenia

Dodane przez: | 2 marca 2020

Koronawirus

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 to już fakt. 28 lutego WHO poinformowało, że podnosi ocenę globalnego ryzyka wybuchu epidemii do najwyższego możliwego poziomu. W związku z tym Światowa Organizacja Zdrowia stworzyła listę 10 zasad, dzięki którym możemy zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Poniżej pełen dekalog WHO.

Jak się ustrzec przed koronawirusem?

1. Regularnie myj ręce

Być może wydaje się to banalne, ale wielu z nas wciąż zapomina o regularnym myciu rąk. Dlatego też WHO przypomina, że mycie rąk to najprostszy i najskuteczniejszy sposób, który pomaga uniknąć zakażenia koronawirusem SARS-Co V-2. Ważne jest w tym przypadku użycie mydła z wodą lub środka dezynfekującego na bazie alkoholu.

Dlaczego mycie rąk jest tak ważne? Koronawirusem możesz zakazić się nie tylko poprzez bezpośredni kontakt z zakażonym koronawirusem, ale też przy okazji dotknięcia powierzchni, której wcześniej dotykała osoba chora. Myj zatem dokładnie ręce za każdym razem, gdy wracasz z miejsca publicznego.

2. Czyść przedmioty wokół siebie

Koronawirus SARS-CoV-2 jest podatny na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Dlatego warto pamiętać o czyszczeniu wszelkich powierzchni, które na co dzień dotykamy, a w szczególności przedmiotów codziennego użytku takich jak: komputer, telefon czy blaty kuchenne. To tam zwykle znajduje się najwięcej zarazków.

3. Nie panikuj. Po informacje sięgaj do wiarygodnych źródeł

Najbardziej aktualną, pełną i obiektywną wiedzę na temat epidemii koronawirusa ma Światowa Organizacja Zdrowia. Jeśli potrzebujesz szczegółowych informacji, nie zaglądaj na fora internetowe czy niewiarygodne strony, ale na WHO, krajowe agencje i inspektoraty zajmujące się ochroną zdrowia.

4. Unikaj podróży

Jeśli masz gorączkę lub kaszel, unikaj podróży. Jeśli nie możesz zrezygnować z wyjazdu, gdy tylko zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy, natychmiast poinformuj o tym załogę samolotu, autobusu czy pociągu.

5. Kichaj we właściwy sposób

To kolejna informacja, która dla wielu może wydawać się banalna. Niestety okazuje się, że wciąż jest wiele osób, które nie wiedzą jak kichać. Koronawirus rozchodzi się m.in. drogą kropelkową, a więc odpowiednie kichanie, chroniące osoby wokół nas, ma tu istotne znaczenie.

Kichając, zasłaniaj usta i nos chusteczką. Jeśli nie masz jej pod ręką użyj rękawa, by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusów. Zużytą chusteczkę higieniczną wrzuć natychmiast do kosza na śmieci, a jeśli jest taka możliwość, do muszli klozetowej. Dokładnie umyj ręce.

6. Jeśli jesteś po 60-tce, zadbaj o siebie

Według statystyk WHO to osoby po 60-tym roku życia najgorzej przechodzą zarażenie koronawirusem. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo szczególnie wtedy, gdy dodatkowo chorujesz na cukrzycę lub niewydolność sercowo-naczyniową. Działaj według powyższych zaleceń: myj ręce, dbaj o higienę swoją i przedmiotów wokół siebie, unikaj zatłoczonych miejsc.

7. Jeśli zauważysz symptomy charakterystyczne dla koronawirusa, postępuj według procedur WHO

WHO, a za nią polski GIS, przypomina, że w przypadku podejrzenia u siebie koronawirusa nigdy nie należy zgłaszać się do lekarza rodzinnego czy na SOR.

Polski Główny Inspektor Sanitarny zaleca, by osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni były we Włoszech, Chinach, Iranie lub innym kraju, gdzie występuje podwyższone zagrożenie koronawirusem, oraz zaobserwowały u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem: bezzwłocznie, telefonicznie powiadomiły stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosiły się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

8. Jesteś chory, izoluj się od innych

Izolacja domowa to najlepszy sposób na to, by nie zarażać innych osób i nie rozprzestrzeniać wirusa. Często w krajach, w których wystąpił koronawirus, wobec wielu chorych stosuje się właśnie izolację domową. Nie spotykaj się z rodziną i znajomymi, unikaj miejsc publicznych. Jedz z oddzielnych naczyń i używaj oddzielnych przedmiotów codziennego użytku.

9. Masz duszności, wezwij natychmiast pomoc

Jeśli zauważysz u siebie duszności, natychmiast wezwij pomoc medyczną. Kontaktując się ratownictwem, poinformuj szczegółowo o swoich stanie i przebytych ostatnio podróżach.

10. Niepokój jest naturalny. Zachowaj spokój i rozsądek

WHO zdaje sobie sprawę z tego, że możesz czuć niepokój, a nawet strach, szczególnie jeśli mieszkasz w kraju dotkniętym koronawirusem. Zachowaj jednak trzeźwość umysłu. Czerp wiedzę z rzetelnych źródeł. Rzetelną wiedzę o koronawirusie przekazuj swojej rodzinie, znajomym w miejscu pracy, a nawet w kościele. Im więcej sprawdzonych informacji dotrze do naszych społeczności, tym większe jest prawdopodobieństwo, że nie dojdzie do paniki, która z pewnością nie pomaga w walce z koronawirusem.

źródło: abczdrowie.pl