Obowiązki zdymisjonowanego wiceprezydenta Warszawy Pawła Rabieja przejęła wiceprezydent Renata Kaznowska. To o tyle istotne, że wśród nich jest nadzór nad szpitalami w mieście, a dziś sytuacja w służbie zdrowia jest bardzo trudna. Jednocześnie trwają rozmowy o wyborze nowego wiceprezydenta. – Najważniejsze, aby osoba ta mogła szybko przejąć nowe obowiązku i aby miała dużą wiedzę i doświadczenie w pracy w samorządzie – mówi Anna Auksel-Sekutowicz, radna m.st. Warszawy z ramienia Nowoczesnej.
Paweł Rabiej został zdymisjonowany we wtorek, 3 listopada. „W związku z tym, że wiceprezydent Paweł Rabiej odpowiedzialny za obszar zdrowia w Urzędzie m.st. Warszawy, w trudnej dla wszystkich sytuacji epidemicznej udał się na urlop bez mojej wiedzy i zgody, podjąłem decyzję o jego dymisji” – zakomunikował prezydent miasta Rafał Trzaskowski.
– Nie będę komentowała decyzji prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Zrobił to, co musiał. Teraz musimy stanąć na wysokości zadania, w obliczu tej sytuacji, z którą mamy do czynienia. Jak wiadomo, obecnie obowiązki prezydenta Pawła Rabieja przejęła Renata Kaznowska – mądra i kompetentna osoba, z bardzo dużym doświadczeniem w zarządzaniu miastem. Będzie miała pełne wsparcie zarządu i rady miasta, więc sądzę, że bez najmniejszego problemu odnajdzie się w swoich nowych obowiązkach. Sądzę, że nie będzie to miało żadnych negatywnych skutków dla zdrowia warszawiaków i funkcjonowania szpitali – komentuje Anna Auksel-Sekutowicz.
Radna m.st. Warszawy nie wytypowała żadnego kandydata, ale poinformowała, że jest to przedmiotem ustaleń między przedstawicielami partii.
– Myślę, że ta sytuacja szybko się wyklaruje i nowo mianowany wiceprezydent równie szybko przejmie obowiązki na stałe – dodaje. – Na pewno nowym wiceprezydentem Warszawy będzie osoba merytoryczna. Chciałabym, żeby była to osoba z szeregów Nowoczesnej, natomiast to są kwestie, które są dyskutowane na poziomie władz. Najważniejsze, aby nowy wiceprezydent mógł szybko przejąć swoje obowiązki i aby miał dużą wiedzę i doświadczenie w pracy w samorządzie. Mamy tak trudne czasy, że uczenie się w tym momencie nie jest tutaj dla nas najważniejsze. Powinniśmy zaproponować to stanowisko osobie bardzo merytorycznej.
Jak podkreśla Anna Auksel-Sekutowicz, Pawłowi Rabiejowi należą się podziękowania, bo w obliczu pandemii wiele razy stawał na wysokości zadania.
– Miałam z nim stały kontakt, nawet w ostatnim czasie, współpracowaliśmy w ramach przygotowań Warszawy do drugiej fali pandemii, wzmacniania opieki szpitalnej. Paweł Rabiej zawsze był dostępny dla radnych 24 godziny na dobę. Współpraca układała się nam bardzo dobrze – podsumowuje radna Nowoczesnej.
Prezydent miasta już kilka dni temu informował, że sytuacja epidemiczna w mieście jest krytyczna. Zgodnie z danymi Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w m.st. Warszawie z 4 listopada w mieście jest ponad 26,3 tys. przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim. W ciągu poprzedniej doby przybyło ich 1,7 tys. Liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia to 542 (56 przybyło w ciągu poprzedniej doby), a liczba zgonów związanych z COVID-19 to 226 (z kolei liczba ozdrowieńców to 9876 osób).
źródło: Newseria
foto: Unsplash