Szanowny Panie Premierze,
gospodarka turystyczna przynosi około 6 proc. polskiego PKB, dając zatrudnienie ponad 700 tys. osób. W obliczu panującej sytuacji związanej z epidemią COVID-19, blisko 600 tys. osób zatrudnionych w tej branży może do końca czerwca stracić pracę. Już dziś zwolnienia sięgają 50-70 %. Polska turystyka jest w stanie agonalnym.
Warto podkreślić, że wg badań jeden pokój hotelowy daje zatrudnienie bezpośrednio i pośrednio 6 osobom, także tym niezwiązanym z turystyką. Wynika z tego, że krach w turystyce wygeneruje zdecydowanie więcej bezrobotnych.
Doceniamy prace Ministerstwa Rozwoju nad tarczą antykryzysową. Jednak po konsultacjach z przedstawicielami branży turystycznej wiemy, że podjęte środki są niewystarczające do uratowania tego jakże ważnego sektora polskiej gospodarki.
Zbliżający się sezon letni to ogromna szansa na poprawę tej dramatycznej sytuacji. W związku z powyższym zwracamy się z apelem, aby polski rząd zezwolił turystom posiadającym świadectwo zdrowia potwierdzające, że nie są chorzy na Covid-19, na wjazd do Polski, do miejsc o niskim wskaźniku pandemii.
Jednocześnie apelujemy, by wzorem rozmów prowadzonych przez rządy Czech, Słowacji, Węgier i krajów bałkańskich, zawrzeć umowy z krajami, które Polacy wybierali najczęściej jako destynacje wakacyjne i stworzyć specjalne korytarze powietrzne lub drogowe. Byłyby one przeznaczone do podróżowania wyłącznie zdrowych turystów, którzy po przybyciu na miejsce nie będą musieli odbywać 14-dniowej kwarantanny. W ramach tej inicjatywy sugerujemy, aby kompetentne władze podjęły się dialogu z krajami, w których sytuacja sprzyja podróżom, w celu uzgodnienia warunków i podpisania stosownych porozumień, które umożliwią wzajemne podróżowanie obywatelom tych krajów, z zachowaniem najwyższych standardów higieny i ochrony zdrowia.
Wdrożenie takiego programu pozwoliłoby na poprawę sytuacji nie tylko branży turystycznej. Skorzystałyby na tym sektory pośrednio z nią związane oraz cała polska gospodarka, która dziś, jak nigdy dotąd, potrzebuje wszelkich wspomagających ją rozwiązań.
Marek Traczyk
Prezes Zarządu Warszawskiej Izby Gospodarczej
Do wiadomości: Adam Abramowicz – Rzecznik MŚP