Basy i bisy na urodzinach Moniuszki

Dodane przez: | 7 maja 2019

Basy i bisy na urodzinach Moniuszki

Obchody urodzin Stanisława Moniuszki, patrona roku 2019, zostały odnotowane z sympatią w mediach. Relację z urodzin kompozytora, zorganizowanych przez Filharmonię Narodową i Warszawską Izbę Gospodarczą zamieściła m.in. wyborcza.pl

Warszawa świętuje urodziny Moniuszki

Z okazji 200-lecia urodzin kompozytora dźwiękami jego najsłynniejszych kompozycji rozbrzmiały filharmonia i warszawskie ulice. W Pasażu Rowickiego „Prząśniczek” można było posłuchać m.in. także w wersji na bas i beatbox.

Obchody urodzin Stanisława Moniuszki, patrona roku 2019, odbywają się dziś równolegle w kilku punktach w Warszawie.

Pierwszy z nich to Filharmonia Narodowa i jej okolice – ul. Moniuszki i Pasaż Rowickiego. Na specjalnie dziś uruchomionym Jarmarku Moniuszkowskim można było zjeść dania z czasów kompozytora, m.in. „golonkę z trawą żubrową”, „flaczki z kaczki” czy pierogi z kaszą gryczaną. Można było też sprawdzić swoją wiedzę o jubilacie w quizach oraz posłuchać zespołu instrumentów etnicznych prof. Marii Pomianowskiej, interpretującego dzieła kompozytora w swobodny, eksperymentalny sposób. Aranżacje z udziałem egzotycznych instrumentów, takich jak ormiański duduk czy perski nej, ale i staropolskich suk biłgorajskich, akordeonu, kontrabasu i fletu, opracowane przez zespół w ramach mającej się wkrótce ukazać płyty „Moniuszko z 1000 i jednej nocy”, wzbudziły duży entuzjazm publiczności, podobnie jak bas Aleksandra Ładysza w „Arii z kurantem” z beatboxowym wsparciem Barta Szymoniaka.

Pełna treść artykułu