Bliżej nam do Kazachstanu

Dodane przez: | 27 listopada 2019

Warszawska Izba Gospodarcza podpisała memorandum o współpracy z narodową organizacją turystyczną z Kazachstanu, Kazakh Tourism.

Tegoroczne targi turystyczne TT Warsaw były okazją do spotkania Marka Traczyka, prezesa Warszawskiej Izby Gospodarczej z Amanbaevem Talgat Zholdymuratovichem, dyrektorem marketingu, komunikacji i cyfryzacji Kazakh Tourism,. Podpisane porozumienie jest wynikiem wielu rozmów i dyskusji dotyczących szeroko pojętej współpracy polsko-kazachskiej.

Lider na targach

Kazachstan coraz bardziej otwiera się na świat, a dzięki zwiększeniu liczby połączeń lotniczych z Warszawy do Nur-Sułtanu od lata 2020 roku do 7 tygodniowo i nowemu połączeniu z Ałmaty od 2021 r.będzie nam do niego coraz bliżej.

Stoisko narodowe Kazachstanu było jednym z najlepiej zorganizowanych pod względem marketingowym stanowisk wystawców, a znakomita oferta turystyczna cieszyła się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających targi TT Warsaw. Kazachstan jako jedyny wystawca promował swoją ofertę również przed wejściem do PKiN, trudno było przejść obojętnie obok postawnych, groźnie wyglądających, ale bardzo sympatycznych wojów kazachskich.

Otwarci na świat

Kazachstan należy do ugrupowań międzynarodowych: Wspólnota Niepodległych Państw, Euroazjatycka Unia Gospodarcza, Szanghajska Organizacja Współpracy. W grudniu 2015 r. Kazachstan przystąpił do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Aktywnie współpracuje z organizacjami międzynarodowymi, w tym z OECD (nowe memorandum o współpracy na lata 2019-2020 podpisane zostało w listopadzie 2018 r. w Paryżu).

W Kazachstanie działa ponad 220 firm z udziałem polskiego kapitału. Zainteresowanie polskich przedsiębiorców rynkiem kazachskim stale rośnie. Postrzegają go jako miejsce nie tylko docelowe, ale też zaczynają patrzeć nań w kontekście ekspansji na rynki ościenne. 80 procent firm zawiera kontrakty z partnerami w Azji Centralnej właśnie przy współpracy z Kazachstanem. Polskie produkty są dobrze znane w Kazachstanie i kojarzą się z dobrą jakością i konkurencyjną ceną. Oprócz maszyn i urządzeń są to artykuły rolno-spożywcze, chemia budowlana, IT czy sprzęt transportowy.

Partner handlowy

Kazachstan realizuje politykę gospodarczą ukierunkowaną na rozwój gospodarczy oraz zrównoważoną współpracę gospodarczą z zagranicą. W 2018 r. eksport Kazachstanu wyniósł 61 mld USD, w tym 62% wywozu stanowiły kraje UE. Główni partnerzy Kazachstanu w eksporcie to: Włochy (22%), Chiny (19%), Holandia (11%), Francja (7,3%) i Rosja (7,2%).

Z kolei w 2018 r. import Kazachstanu wyniósł 32,5 mld USD, w tym 41% przywozu pochodziło z krajów EAUG, a 21% z państw UE. Podstawowi partnerzy w imporcie Kazachstanu to Rosja (38%), Chiny (17%),Włochy (5%), Korea Płd. (3%), Francja (2%).

(KK)
foto: Mirosław Gleb