Co czeka przewoźników na drogach Europy w 2022 roku?

Dodane przez: | 2 czerwca 2021

Sektor transportowy PL na terenie IT FR

Polska Izba Biznesowa we Włoszech i Związek Pracodawców „Transport i Logistyka Polska” wraz z partnerami  zapraszają na konferencję online „SEKTOR  TRANSPORTOWY PL na terenie  IT FR  – TO TRZEBA WIEDZIEĆ”.

Konferencja poświęcona problemom, z jakim borykają się polscy przewoźnicy w Europie Zachodniej i sposobom ich zapobiegania lub rozwiązania. Możliwość spotkania z ekspertami: ranne wysłuchanie prelekcji i popołudniowy bezpośredni kontakt na czacie i spotkania B2B w systemie online.

Polska branża transportowa w ciągu ostatnich lat wiodącą w Europie. Transport pozwala urzeczywistnić 3 z 4 swobód rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, jest kluczowy dla kształtowania wzrostu gospodarczego oraz rywalizacji na rynku globalnym. Koszt usług transportowych wpływa na wymianę towarową i konkurencyjność unijnej gospodarki. W Polsce 6,6% PKB jest generowane przez transport, sektor zatrudnia bezpośrednio i pośrednio ok. 1 mln osób, obsługując 15% pracy przewozowej w Unii Europejskiej. Polskie firmy transportowe inwestują w nowoczesny bezpieczny i ekologiczny tabor – pojazdy wymieniane są średnio co 2-5 lat, stale zwiększając w nich udział tych o najwyższej klasie ekologiczności – euro 5 i euro 6.  Jednak polska branża transportu, spedycji i logistyki boryka się z wieloma problemami, które stawiają na jej drodze urzędnicy, czy inne kraje.

Polscy przewoźnicy spotykają się z bardzo trudnymi sytuacjami na terytorium Włoch czy Francji. W tej ostatniej uzbrojone grupy nielegalnych emigrantów atakują kierowców nie tylko na strzeżonych parkingach, ale również na głównych drogach. Problem od lat pozostaje nierozwiązany przez służby francuskie, TLP wielokrotnie interweniowało w tej kwestii. Także prawo europejskie zdaje się nie wspierać tego sektora, o tym wszystkim chcemy informować i pokazywać możliwe rozwiązania. Jako Polska Izba Biznesowa we Włoszech chcemy być swoistym barometrem i dlatego do współpracy zapraszamy największych ekspertów z sektora, którym dziękujemy za wspólne działania – powiedziała Ewa Trzcińska, prezes PIBW -CAPI, która będzie moderatorem konferencji

Co czeka przewoźników w 2022 roku?

Maciej Wroński, prezes Związek Pracodawców Transport i Logistyka Polska przedstawi nowe zasady wynagradzania kierowców, a Margareta Przybyła przekaże prosto z Brukseli informacje o nowym  europejskim systemie notyfikacji delegowania kierowców. Firmy i kancelarie adwokackie z Włoch ( Joanna Siemieniak , Studio Legale Siemieniak i Agnieszka Janusz, Avvocati Associati Franzosi Dal Negro Setti)  i Francji (Hanna Stypulkowska-Goutierre, Kancelaria HSG i Joanna Pastarzak- Jarosz, Gérante  Groupe ESPRO), na co dzień zajmujące się rozwiązywaniem problemów polskich przewoźników podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, uczulając na najważniejsze problemy i pokazując sposoby ich rozwiązania. O możliwościach wsparcia przewoźników poinformuje także Agnieszka Gorzkowska z Polskiej Izby Biznesowej we Włoszech, która chce być swoistym barometrem dla wszystkich polskich przedsiębiorców zmagających się z problemami na rynku włoskim.

Zapisy na konferencję

Więcej informacji – agenda wydarzenia i krótkie informacje o prelegentach