Delegacja z Heilongjiang gośćmi Warszawskiej Izby Gospodarczej

Dodane przez: | 20 września 2018
Delegacja z Heilongjiang gośćmi Warszawskiej Izby Gospodarczej

Spotkanie w Warszawskiej Izbie Gospodarczej było jednym z punktów programu delegacji z Heilongjiang

W czwartek 20 września, w ramach czterodniowego pobytu w Polsce delegacji z prowincji Heilongjiang (Chiny), odbyło się spotkanie z przedstawicielami Warszawskiej Izby Gospodarczej.

Goście z Chin przedstawili możliwości inwestycyjne w tym regionie. Podkreślali podobieństwa Polski do Prowincji Heilongjiang, tj. zbliżoną liczbę ludności (ponad 38 mln) i podobne tradycje przemysłowe. Najbardziej charakterystyczne cechy tego regionu to wysoki procent zalesienia (niespotykany w Chinach), duże zasoby wodne (jeziora), tereny rolnicze (nazywane spichlerzem Chin) oraz wielkie zakłady przemysłowe, gdzie powstaje ponad połowa wagonów kolejowych całej produkcji chińskiej. Dodatkowo bezpośrednie położenie prowincji przy granicy z Rosją daje duże możliwości w nawiązaniu współpracy z krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Przedstawiciele chińskiej delegacji zachęcali również polskich przedsiębiorców do udziału w targach jakie są organizowane w ich regionie.

Karol Dobrowolski, wiceprezes Warszawskiej Izby Gospodarczej nakreślił gościom potencjał polskiej gospodarki, opisując klimat inwestycyjny w Polsce. Poruszono także temat prawnych aspektów działalności gospodarczej oraz prognoz importu do Polski chińskich produktów rolnych. Na polskim rynku powstaje coraz więcej firm specjalizujących się w bezpiecznym imporcie chińskich produktów. Organizują transport, kontrole i odprawy celne, pomagają również w zebraniu potrzebnych dokumentów. Coraz popularniejsze stają się również szkolenia w zakresie importu i eksportu, co może ułatwić późniejszą współpracę z partnerami chińskimi.

(KK)