Dlaczego ściągalność podatków rośnie jak na drożdżach?

Dodane przez: | 14 sierpnia 2017

Podatki

Dlaczego luka podatkowa VAT w latach 2007 – 2015 pobiła wszelkie rekordy i wzrosła aż 7-ktotnie, a teraz gwałtownie maleje?

Jak wyjaśnia, luka podatkowa w 2015 roku była 7,1 razy większa niż w 2007 roku; wzrosła ona z 7,1 mld zł w 2007 r., do 50,4 mld zł w 2015.

Dodał, że w UE nie ma takiego kraju, w którym luka ta wzrosła w tym okresie tak „imponująco”. Podał też, że skumulowany poziom luki w latach 2008-2015 wyniósł 262 mld zł.

Jak podkreśla, w pierwszym półroczu radykalnie wzrosła ściągalność VAT. W tym czasie do kasy państwa wpłynęło o 17 mld zł więcej z VAT niż rok wcześniej.

Jedną z głównych przyczyn jest, jak podkreśla Tomasz Strąk, szybkie wdrażanie narzędzi, które zapobiegały ucieczce podatków.

A to dzięki wprowadzeniu ewidencji zakupów i sprzedaży vatowskiej, czyli Jednolitego Pliku Kontrolnego oraz powołaniu spółki celowej pod nazwą Aplikacji Krytycznej, dzięki której powstają bardzo szybko nowe narzędzia informatyczne.

− To sprawia, że nowe narzędzia są bardzo szybko wdrażane, a nie jak poprzednio – trwało to całymi latami. Teraz trwa to tygodnie, mówi gość PR24.

Jak dodaje, w związku z tym, nie ma obecnie problemu eliminacji przestępstwa polegającego na zakupie pustych faktur.

Jednocześnie dodaje, że niebawem identyfikacja pustych faktur obejmie również mikro przedsiębiorstwa.

Kolejnym działaniem resortu finansów jest identyfikacja powiązań i grup przestępczych wyłudzających VAT.

− Stąd nie ma tygodnia, żeby nie było informacji o rozbiciu kolejnej grupy, mówi gość Polskiego Radia.

źródło: PolskieRadio.pl