Eurobarometr 2019: Parlament Europejski nadal budzi największe zaufanie ze wszystkich europejskich instytucji

Dodane przez: | 15 czerwca 2018

Parlament EuropejskiParlament Europejski nadal budzi największe zaufanie ze wszystkich europejskich instytucji, wynika z najnowszego badania opinii publicznej Eurobarometr.

Według opublikowanych dziś przez Komisję Europejską wyników badania nastawienia do instytucji europejskich, Parlamentowi Europejskiemu ufa 50% respondentów. Oznacza to wzrost o 5 punktów procentowych w porównaniu z badaniem z jesieni 2017. Poziom nieufności do PE spadł w tym samym okresie o 3 punkty procentowe.

W czasie kadencji zaufanie do Parlamentu Europejskiego wzrosło z 34% w maju 2014 do dzisiejszego rekordowego poziomu 50%.

Badanie wykazało również, że 93% respondentów wie o Parlamencie Europejskim znacznie więcej niż o innych instytucjach – jest to niewielki wzrost od czasu poprzedniej edycji Eurobarometru.

Unia Europejska jako całość nadal budzi większe zaufanie (42%) niż organy krajowe (34%).

„Ten Parlament pracuje nad zmniejszeniem przepaści między europejskimi instytucjami a obywatelami i dobrze wykonuje swoją pracę. Sami obywatele mówią nam o tym poprzez najnowsze wyniki Eurobarometru. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy zaufanie do Parlamentu Europejskiego wzrosło z 45% do 50%. Parlament jest zdecydowanie najbardziej docenianą instytucją UE.” – skomentował przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani.

„Chciałbym podziękować 751 posłom do Parlamentu, którzy tworzą Zgromadzenie. Pokazaliśmy, że możemy odegrać wiodącą rolę umieszczając Parlament w centrum debaty, aby zmienić Europę i uczynić ją bardziej skuteczną.” – dodał Tajani.

„Pomogliśmy przygotować europejską odpowiedź w szczególności w kwestii imigracji, która – jak potwierdza Eurobarometr – jest najważniejszym problemem dla naszych obywateli. W listopadzie przyjęliśmy tekst dotyczący reformy systemu azylowego (w tym rozporządzenia dublińskiego), który godzi stanowczość z solidarnością. Zaproponowaliśmy również krótko-, średnio- i długoterminową strategię powstrzymania wyjazdów z Afryki. Rada nie może dłużej odkładać reformy prawa azylowego i musi mieć świadomość, że zarządzanie imigracją stawia na szali przyszłości naszej Unii. ” – powiedział przewodniczący PE.