Giełda aukcyjna herbaty w Dar es Salaam

Dodane przez: | 20 października 2020

Herbata

Tanzania planuje stworzyć giełdę aukcyjną herbaty w Dar es Salaam. Dotychczas jedyna giełda aukcyjna herbaty w całej Afryce Wschodniej operuje w kenijskiej Mombasie.

Tanzański Zarząd Herbaty (Tanzania Board of Tea) informuje, że aukcje rozpoczną się jeszcze w tym roku, po zatwierdzeniu dwóch magazynów, które będą mogły pomieścić 13 ton próbek herbaty. Do udziału w aukcjach planowane jest zaproszenie również producentów herbaty z Rwandy, Malawi, Mozambiku i Zimbabwe. System aukcyjny prowadzony będzie za pośrednictwem systemu online TMX, o którym pisaliśmy w poprzednich przeglądach.

Aukcje herbaty w kenijskiej Mombasie odbywają się dwa razy w tygodniu. Jest to drugi największy po lankijskim Colombo rynek herbaty. Otwarcie rynku aukcyjnego w Dar es Salaam spowoduje, że rynek mombaski zmniejszy się o min. 8 tys. ton herbaty pochodzącej z samej tylko Tanzanii. Wydaje się jednak, że proces nabywania znaczenia przez rynek herbaty w Dar es Salaam będzie rozłożony w czasie i nie zagrozi pozycji kenijskich aukcji w krótkim okresie.

Zapowiedzi te świadczą jednak o tym, że władze Tanzanii są zdeterminowane, aby system aukcji online rozwijał się i nabywał znaczenia i podchodzą do tego tematu priorytetowo.

źródło: Ambasada RP w Dar es Salaam
foto: Pexels