Gruzja na europejskiej ścieżce rozwoju

Dodane przez: | 2 sierpnia 2019
Salome Zurabiszwili, prezydent Gruzji oraz Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej

Salome Zurabiszwili, prezydent Gruzji oraz Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej

W gruzińskim Batumi odbyła się konferencja „The European Route of Georgia”, poświęcona 10. rocznicy założenia unijnej inicjatywy Partnerstwa Wschodniego. To największa i najbardziej reprezentatywna konferencja odbywająca się w Batumi.

Wśród gości wydarzenia był między innymi Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej. W swoim przemówieniu skomplementował Gruzję, chwaląc jej wolność, dumę i odwagę. Fragmenty przemówienia wygłosił po gruzińsku, czym zyskał sobie uznanie gruzińskich uczestników. Zwrócił uwagę, że Gruzję czeka świetlana przyszłość z wieloma możliwościami rozwoju.

W trakcie spotkania w dniach 10-11 lipca podpisane zostały umowy między Unią Europejską a Gruzją opiewające na niemalże 50 milionów euro. UE ma wspomóc Gruzję w reformie sektora bezpieczeństwa. Gruzja podpisała również umowy z Serbią, a także Węgrami – w tym drugim przypadku aż cztery!

Także Pierre Heilbronn, wiceprezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju przedstawił optymistyczne perspektywy Gruzji. W zeszłym roku bank zainwestował w Gruzji rekordowe sumy w przeliczeniu na ponad miliard złotych. 90% tych inwestycji zostało skierowanych do sektora prywatnego.

Marek Traczyk, prezes Warszawskiej Izby Gospodarczej

Marek Traczyk, prezes Warszawskiej Izby Gospodarczej

W konferencji „The European Route of Georgia” i forum inwestycyjnym uczestniczył Marek Traczyk, prezes Warszawskiej Izby Gospodarczej. Była to okazja do rozmów o przyszłej współpracy z uczestnikami konferencji z Gruzji, Ukrainy Białorusi, Armenii a nawet Japonii czy Chin. Natela Turnava, minister gospodarki Gruzji podczas spotkania z przedstawicielem WIG wyraziła zainteresowanie wymianą polskich doświadczeń gospodarczych z gruzińskimi partnerami.

Ważnym odnotowania jest fakt, że wszystkie oficjalne wystąpienia były w języku angielskim. Przedstawiciele Gruzji w osobach pani prezydent Salome Zurabiszwili, premiera Mamuki Bachtadze, marszałka Sejmu Archila Talakvadze, ministra spraw zagranicznych Mikheila Janelidze i premiera rządu Adżarskiej Republiki Autonomicznej Tornikego Rizhvadze posługiwali się doskonale tym językiem.

(MT)