Jak to robią w Rybniku: Czynsz za złotówkę

Dodane przez: | 7 kwietnia 2020

Rybnik

Działające w Rybniku (Śląskie) firmy, których działalność została zawieszona decyzją rządu, w kwietniu i maju zapłacą w miejskich lokalach tylko symboliczną złotówkę czynszu; dla pozostałych przedsiębiorców czynsz będzie obniżony do połowy zwykłej stawki – zdecydowały władze miasta.

W poniedziałek samorząd przedstawił rozwiązania zawarte w Rybnickim Pakiecie Wsparcia Przedsiębiorcy, który ma pomóc lokalnym firmom w kryzysie związanym z pandemią koronawirusa i ogłoszonym w kraju stanem epidemii. Chodzi o firmy, które musiały ograniczyć lub zawiesić prowadzoną działalność.

„Miasto wychodzi przedsiębiorcom naprzeciw, proponując pomoc finansową i merytoryczną. Tak powstał Rybnicki Pakiet Wsparcia Przedsiębiorcy, który będzie poszerzany i aktualizowany stosownie do rozwoju bieżącej sytuacji i uwarunkowań prawnych – zadeklarował prezydent tego ok. 140-tysięcznego miasta Piotr Kuczera.

Zgodnie z zarządzeniem prezydenta Rybnika, wszyscy przedsiębiorcy będący najemcami miejskich lokali użytkowych będą mogli wnioskować o obniżenie czynszu od 1 kwietnia do 31 maja br. W efekcie np. restauracje, bary, punkty gastronomiczne, zakłady fryzjerskie czy salony kosmetyczne, których otwarcie jest obecnie zabronione, zapłacą netto symboliczną złotówkę miesięcznego czynszu. Dla innych firm stawka będzie obniżona o połowę.

Obniżka czynszu nastąpi na wniosek najemcy, który powinien być złożony w formie papierowej lub pocztą elektroniczną do 20 kwietnia podmiotowi zarządzającemu lokalem. W tym roku miasto odstąpi również od waloryzacji stawek czynszu.

Ponadto, prezydent miasta zarekomenduje podjęcie przez radnych uchwały o przedłużeniu terminu płatności rat podatku od nieruchomości wskazanym grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa pogorszyła się w efekcie negatywnych konsekwencji ekonomicznych COVID-19 – taką możliwość daje tzw. tarcza antykryzysowa.

Wsparcie oferuje również Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku – chodzi m.in. o dofinansowanie z Funduszu Pracy części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz składek na ubezpieczenie społeczne – w przypadku mikro, małych i średnich firm. Możliwe jest także dofinansowanie dla osób samozatrudnionych oraz 5-tysięczna pożyczka z Funduszu Pracy dla mikroprzedsiębiorców – umarzalna, jeżeli utrzymają oni miejsca pracy.

Informacji odnośnie wsparcia samorządu i rozwiązań przewidzianych w tarczy antykryzysowej udzielają przedsiębiorcom pracownicy Urzędu Miasta Rybnika oraz Rybnickiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Przewidziano specjalistyczne szkolenia i warsztaty online – webinaria, działania konsultacje i informacyjne oraz sesje pytań i odpowiedzi. Najbliższe takie konsultacje odbędą się w Rybniku 7-8 kwietnia.

Samorząd zainicjował także kampanię promocyjną, zachęcającą do zakupu i dostaw u lokalnych przedsiębiorców, pod hasłem #KupujwRybniku. „Akcja ma na celu pomoc w zakresie opracowywania oferty i promowania zakupów odroczonych. Każdy przedsiębiorca – sam lub z pomocą doradcy – tworzy ofertę/voucher lub inną formę sprzedaży, która daje możliwość zakupu online produktów i usług firmy z realizacją ich po okresie pandemii” – wyjaśniają samorządowcy.

źródło: PAP
foto: Shutterstock