KE wzywa, by w niecałe 30 godzin złożyć wnioski na 164 miliony euro. Przedsiębiorcy wzywają KE: Wydłużcie termin!

Dodane przez: | 18 marca 2020

Euro

Na stronach Komisji Europejskiej, Przedstawicielstwa w Polsce, ukazała się informacja wzywająca startupy, małe i średnie przedsiębiorstwa do pilnego składania aplikacji na dofinansowanie projektów, które mogłyby pomóc w leczeniu, testowaniu, monitorowaniu lub innych aspektach walki z epidemią koronawirusa COVID-19.

Cel super ważny. Czas nagli. Uwaga do odnotowania: komunikat opublikowano we wtorek 17 marca o godzinie 11:45, wyznaczając termin składania wniosków na środę 18 marca o godzinie 17:00.
Jak zatem zdążyć kompleksowy i rzetelny wniosek z dokumentacją w niecałe 30 godzin?

W treści komunikatu czytamy: „Komisja Europejska wzywa startupy, małe i średnie przedsiębiorstwa dysponujące technologiami i innowacjami, które mogłyby pomóc w leczeniu, testowaniu, monitorowaniu lub innych aspektach walki z epidemią koronawirusa COVID-19, do pilnego składania aplikacji na następną rundę finansowania z Europejskiej Rady Innowacji.
Termin składania wniosków do EIC Accelerator upływa w środę 18 marca o godz. 17.00 (czasu lokalnego w Brukseli). Przy budżecie w wysokości 164 mln euro zaproszenie to jest oddolne, co oznacza, że nie ma z góry ustalonych priorytetów tematycznych, a wnioskodawcy z innowacjami związanymi z koronawirusem będą oceniani w taki sam sposób, jak inni wnioskodawcy.
Jednak Komisja Europejska będzie starała się przyspieszyć przyznawanie dotacji EIC i finansowania mieszanego (łącząc dotacje i inwestycje kapitałowe) dla odpowiednich innowacji związanych z koronawirusem, a także ułatwić dostęp do innych źródeł finansowania i inwestycji”.

Kronawirus przyśpiesza, zatacza coraz większe kręgi, wchodzi głębiej do każdego kraju Unii Europejskiej. Jest to wezwanie chwili, trzeba działać, nie wolno tracić minuty przy zwalczaniu go i wprowadzaniu systemów prewencyjnych.

Nie tylko wśród członków Warszawskiej Izby Gospodarczej są startupy, małe i średnie przedsiębiorstwa zainteresowane tematem.

Przy takich celach i kwotach rodzi się seria pytań o transparentność. Czy naprawdę decyzja o przyznaniu 164 mln euro zapada ad’hoc? Dlaczego konkurs został ogłoszony tak późno? A może wcześniej wiedzieli o nim „równiejsi”?…

W imieniu polskich przedsiębiorców apelujemy: Komisjo Europejska, wydłuż termin składania wniosków!

WIG
foto: Pixabay