W dniach 24-26 lipca w Pekinie odbyła się Międzynarodowa Konferencja Nauk Podstawowych, podczas której profesor Harvardu i światowej sławy informatyk Leslie Gabriel Valiant otrzymał nagrodę za całokształt jego wkładu w naukę. Jest on także zdobywcą Nagrody Turinga.
W ekskluzywnym wywiadzie dla CMG Valiant pochwalił działania Chin na rzecz promowania badań w dziedzinie matematyki, informatyki i nauk podstawowych.
W 1984 roku Valiant przedstawił teorię uczenia się PAC, która dała teoretyczne podstawy dla rozwoju sztucznej inteligencji i zapoczątkowała nową erę w uczeniu maszynowym.
W swojej książce „O znaczeniu bycia wykształconym” podkreśla, że zdolność uczenia się jest cechą charakterystyczną dla człowieka i stanowi podstawę wszystkich jego osiągnięć oraz cywilizacji, którą stworzył. „Wierzę, że każdego człowieka można wykształcić. To, czego się uczymy, kształtuje nasze zachowanie. Chociaż różnice genetyczne mogą wpływać na nasze zdolności, zdolność uczenia się daje nam ogromny potencjał” – powiedział Valiant.
Zapytany, czy maszyny staną się mądrzejsze od ludzi, stwierdził, że takim scenariuszem nie powinniśmy się martwić, ważne jest jednak, aby nie oddawać im kontroli. „Uważam, że ludzie powinni zachować kontrolę nad światem. Nie sądzę, że powinniśmy się zbytnio martwić maszynami, które chcą przejąć władzę nad światem, ale nigdy nie powinniśmy oddawać kontroli maszynom. Będzie to głupia decyzja ludzi”.
Zapytany o swój ostateczny cel badań w dziedzinie badań informatycznych i problemów, które chce rozwiązać, Valiant odpowiedział: „Dwadzieścia lat temu postawiłem przed sobą trzy problemy i nadal nad nimi pracuję. Pierwszym jest określenie natury ludzkiego poznania. Drugim jest szczegółowe zrozumienie, jak działa ludzki mózg. Trzecim, to poznanie siły kalkulacji.”