W przesłaniu skierowanym do uczestników międzynarodowej konferencji w sprawie migracji, która odbyła się 10 grudnia 2018 roku w Marrakeszu pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych, król Maroka Mohammed VI podkreślił z dumą historyczne znaczenie zorganizowania tego ważnego spotkania na kontynencie afrykańskim, w stolicy Maroka.
Afryka jest bowiem kolebką migracji, kontynentem na którym zachodziły pierwsze procesy związane z przemieszczaniem się ludności, emigracją, tranzytem, przepływem osób.
Od lat zagadnienia związane z migracją znajdują się wśród najważniejszych kwestii interesujących Maroko. Kraj ten realizuje politykę opartą na wymiarze ludzkim w swojej filozofii, globalnym w swojej treści oraz pragmatycznym w swojej metodzie działania. W tym kontekście, Jego Królewska Mość Mohammed VI podkreślił, że jego Maroko opowiada się za uregulowaniem międzynarodowego przepływu osób, zachowując jednocześnie zdrową równowagę pomiędzy prawnie uzasadnionymi interesami poszczególnych państw a poszanowaniem praw człowieka w stosunku do migrantów.
Dzięki takiej postawie, Maroko uzyskało status lidera wśród państw Unii Afrykańskiej w kwestii polityki migracyjnej i doprowadziło do przyjęcia przez Unię Afrykańską w styczniu 2018 roku, Afrykańskiej Agendy do spraw Migracji.
Agenda oraz podpisany w Marrakeszu Światowy Pakt w sprawie Migracji podkreślają konieczność poszukiwania nowatorskich rozwiązań i kompromisów w kwestiach związanych z zarządzaniem granicami, ochroną praw człowieka i rozwojem regionów.
W swoim przesłaniu marokański monarcha odniósł się również do kwestii bezpieczeństwa, stwierdzając, że migracja nie powinna stać się zagrożeniem dla polityki bezpieczeństwa, ponieważ migranci posiadają takie same prawa, będąc po jednej lub drugiej stronie granicy.
Konferencja w Marrakeszu pokazała, że w kwestii migracji międzynarodowa wspólnota postawiła na odpowiedzialną solidarność, konstruktywny dialog oraz współpracę pomiędzy państwami, ponieważ żaden kraj nie poradzi sobie sam z wyzwaniami, jakie stawiają przed nim problemy migracji.
Konferencja w stolicy Maroka jest również wezwaniem do działania. Afryka już na to odpowiedziała, powołując Afrykańskie Obserwatorium Migracji z siedzibą w Maroku.