Minister Waszczykowski odwiedził Azerbejdżan, Gruzję i Armenię

Dodane przez: | 23 października 2017

Minister Waszczykowski, foto: Biuro Rzecznika Prasowego MSZ

Wizyta szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Azerbejdżanie, Gruzji i Armenii miała na celu podkreślić, jak ważny dla Polski stał się Kaukaz Południowy. Wyjazd ministra Witolda Waszczykowskiego był możliwością do nawiązania współpracy pomiędzy Polską a tymi trzema krajami.

Tematami rozmów były przede wszystkim kwestie gospodarcze. Ważnym elementem również było bezpieczeństwo, ze względu na przystąpienie Polski w przyszłym roku do Rady Bezpieczeństwa ONZ (niestale członkostwo). Nie zabrakło rozmów o stosunku Azerbejdżanu, Gruzji i Armenii do Unii Europejskiej.

Trzydniowy wyjazd to nie tylko wyżej wymienione aspekty, ale również szeroka współpraca pomiędzy krajami Kaukazu Południowego a Polską. Podtrzymanie istniejących więzi i dobrych stosunków jest celem priorytetowym.

Minister Waszczykowski, foto: Biuro Rzecznika Prasowego MSZ

Minister rozpoczął swoją wizytę w stolicy Azerbejdżanu – Baku. Tam szef MSZ spotkał się z prezydentem Ilhamem Alijewem, a także z ministrem spraw zagranicznych Elmarem Mammadiarowem. Głównym punktem rozmów było urzeczywistnienie Wspólnej deklaracji ws. Mapy drogowej na rzecz Strategicznego Partnerstwa i Współpracy Gospodarczej, podpisanej przez prezydentów Polski i Azerbejdżanu w czerwcu tego roku. Ponadto, Minister Waszczykowski zaoferował organizację wspólnych obchodów związanych ze świętem niepodległości obu państw, których setna rocznica przypada w 2018 roku.

Prosto z Baku minister przeniósł się do Gruzji, gdzie w Tbilisi podczas dwudniowej wizyty odbył spotkania z prezydentem Giorgim Margwelaszwilim, premierem Giorgim Kwirikaszwilim, jak również z ministrem spraw zagranicznych Micheilem Dżanelidze. Na początek Szef MSZ złożył symboliczny wieniec pod popiersiem upamiętniającym prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Podczas rozmowy z premierem dodał, że zniesienie wiz Schengen to szansa do dokonania reform dla Gruzji i krajów Partnerstwa Wschodniego. Ostatnim punktem wizyty w Azerbejdżanie było otworzenie nowej Ambasady Polski w Tbilisi.

Minister Waszczykowski, foto: Biuro Rzecznika Prasowego MSZ

Gruzja jest ważnym partnerem dla Polski, to właśnie tu od 2006 roku przekazanych zostało ponad 30 mln Euro na różnego rodzaju inwestycje.

Ostatniego dnia, w piątek Waszczykowski odwiedził Armenię, gdzie również spotkał się z prezydentem Serżem Sarkisjanem oraz swoim odpowiednikiem Edwardem Nalbandianem. Ważnym tematem spotkań była kontynuacja współpracy polsko-ormiańska w sferze gospodarczej oraz kwestie bezpieczeństwa na Kaukazie.

foto: Biuro Rzecznika Prasowego MSZ