Mobilizacja w Rytlu i na Kaszubach

Dodane przez: | 17 sierpnia 2017

Rytel

Rytel jest dziś na ustach całej Polski. Miejscowość położona w sercu Borów Tucholskich na terenie gminy Czersk najbardziej ucierpiała podczas nawałnic, które nawiedziły Pomorze w nocy z piątku na sobotę. Usuwanie skutków wichury potrwa tutaj wiele miesięcy. We wsi nie ma prądu, brakuje wody, od żywiołu ucierpiało około 100 domostw. Wichura zniszczyła w tej okolicy blisko 8 tysięcy hektarów lasu. Mieszkańcy zaapelowali o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. Pomoc niosą im od kilku dni strażacy, mieszkańcy sąsiednich miejscowości, harcerze i wolontariusze. Żołnierze i ciężki sprzęt są tutaj od północy. O ich wsparcie wnioskował wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Wojsko pomaga w likwidowaniu wiatrowałów na drogach dojazdowych. Priorytetem jest jednak usunięcie setek drzew, które po nawałnicy runęły do Brdy i tamują przepływ wody. – Na tę chwilę nie ma zagrożenia powodziowego – poinformował we wtorek po południu st. kpt. Łukasz Płusa, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Gdańsku.

Do Rytla przyjechała wieczorem premier Beata Szydło. Po południu dotarli tutaj także ministrowie Antoni Macierewicz i Jan Szyszko. – Jesteśmy przygotowani do tego, żeby uruchomić jeszcze dodatkowe siły. Tam gdzie jest taka potrzeba, wojsko jest gotowe, ażeby dotrzeć i pomagać – zapewniła dziś premier Szydło. Szefowa rządu rozmawiała nad Brdą ze strażakami i przedstawicielami miejscowych władz, a następnie ruszyła w objazd do miejscowości położonych nad rzeką, aby przyjrzeć się skutkom nawałnicy.

– Zdajemy sobie sprawę, że ta praca będzie trwała tu bardzo długo, ale będziemy na pewno wspierać wszystkich państwa – i samorządy, i te rodziny, które ucierpiały – po to, żeby przywrócić normalne życie na tym terenie – zapowiedziała premier Beata Szydło podczas wieczornego spotkania z dziennikarzami w Czyczkowach k. Brus. Szefowa rządu odwiedziła we wtorek dotknięte nawałnicą miejscowości w powiecie chojnickim. Rozmawiała m.in. z mieszkańcami Rytla, Brus i Zalesia, zapewniając, że służby będą działać do końca, aż wszystkie szkody zostaną usunięte. Na Pomorze przyjechali także ministrowie Antoni Macierewicz i Jan Szyszko. Ten pierwszy wyjaśnił podczas konferencji prasowej, że wojsko weszło tutaj do akcji w poniedziałek po powiadomieniu przez wojewodę. – Wojsko działa na żądanie władz cywilnych. To władze cywilne oceniają, czy jest taka potrzeba. I tak będziemy działali na każdym terenie, który będzie tego wymagał. W Pomorskiem żołnierze skupiają się na udrożnieniu cieków wodnych, głównie kanału Brdy i samej rzeki. To jest gigantyczna praca, która już doprowadziła do oczyszczenia kilkunastu kilometrów Brdy – mówił Macierewicz.

Premier Szydło zapytana, czy w powiecie chojnickim powinien być ogłoszony stan klęski żywiołowej, odpowiedziała, że takie decyzje podejmowane są na wniosek wojewody. Jak wyjaśniła, wojewoda pomorski nie widzi obecnie takiej potrzeby. – Możemy powiedzieć dzisiaj tak: po tym, co zobaczyliśmy w województwie pomorskim, nie ma w tej chwili potrzeby, w mojej ocenie, prowadzenia akcji w inny sposób, ponieważ jest prowadzona wzorowo. Wszystkie służby działają, jak należy. Środki finansowe docierają. Wszystko to co jest potrzebne, jest w tej chwili użyte w akcji – zapewniała premier Beata Szydło.

W związku z nawałnicą, która przeszła przez teren powiatu bytowskiego w nocy z 11 na 12 sierpnia br. informujemy, że potrzebna jest pomoc na usuwanie skutków nawałnic poszkodowanym z terenu gmin Parchowo i Studzienice.

Istnieje możliwość przekazywania środków finansowych z zagranicy na poniższy numer rachunku bankowego:
Kod BIC (Swift): BPKOPLPW

W przypadku pomocy rzeczowej, można ją przekazywać w poniższych punktach zbiórki:

  • Bytów, ul. Sikorskiego 37 (Gimnazjum Nr 2) w godz. 13 do 19;
  • Nakła, ul. Długa 11 (Wiejski Dom Kultury) w godz. 13 do 19;
  • Studzienice, ul. Brzozowa (Wiejski Dom Kultury) w godz. 13 do 19

Kontakt do osób odpowiedzialnych za zbiórkę:

  • Parchowo: Zbigniew Płaczkiewicz, tel. 604 119 592
  • Studzienice: Grzegorz Dąbrowski, tel. 785 944 010

Wpłaty pieniędzy dla osób poszkodowanych w wyniku nawałnicy prowadzi Stowarzyszenie NAZARET im. Św. Filipa Neri
77-100 Bytów
ul. Św. Filipa Neri 1
nr konta: 60 1240 3783 1111 0000 4089 1488 z dopiskiem NAWAŁNICA SIERPIEŃ 2017

Środki finansowe na ten cel można wpłacać na poniższy numer konta bankowego (PKO BP) Powiatu Bytowskiego z dopiskiem „Pomoc finansowa na usuwanie skutków nawałnicy”. Wszystkie pozyskane środki finansowe zostaną przekazane poszkodowanym gminom na usuwanie skutków nawałnicy: 68 1020 4708 0000 7602 0004 4057

foto: Facebook