Muzyczna podróż przez kontynenty i kultury

Dodane przez: | 20 września 2019

W festiwalowym namiocie dużo się dzieje. Występy artystów z całego świata budzą entuzjazm, a we foye można kupić ich płyty, uzyskać autograf, porozmawiać…

15. Festiwal Skrzyżowanie Kultur trwa od środy 18 do niedzieli 22 września 2019 roku w namiocie pod Pałacem Kultury i Nauki. Występują artyści z różnych krajów i kontynentów wykonujący tzw. world music – muzykę świata.

Przez 15 lat festiwal wyrobił sobie markę i na trwałe zapisał się w muzycznym pejzażu Warszawy, ale też nabrał nowych treści we współczesnych, burzliwych czasach. Ta niezwykła podróż z muzyką przez kraje, kultury i kontynenty daje nie tylko wspaniałe przeżycia artystyczne, ale też uczy łączy ze sobą ludzi, uczy tolerancji i porozumienia, szacunku dla Innego.

Gisela Jao podczas koncertu fado śpiewała na siedząco i na stojąco, ale zawsze z zaangażowaniem i kobiecym urokiem. Zaimponowała nie tylko głosem, ale i szczerą, bezpretensjonalną konferansjerką.

Już pierwsze dwa dni festiwalu obfitowały w wiele emocji i wzruszeń. Gisela Joao z Portugalii stworzyła niepowtarzalny muzyczny spektakl z muzyką fado i urokliwymi historyjkami opowiadanymi publiczności.

Urna Chahar-Tugchi z Mongolii wprowadziła widownię w trans, zachwycając niezwykłym, mocnym głosem i duchowym przekazem – doskonale współpracując na scenie z krakowskim zespołem Kroke (niedawno nagrali razem płytę, która cieszy się dużą popularnością na świecie w kategorii world music).

Polsko-afrykański projekt „Hizbut Jamm”. Muzyka momentami trudna, oparta na długich impowizacjach, ale wciągająca i transowa…

Podobał się także występ Hiszpana Diego El Cigali, mistrza flamenco z jazzowym posmakiem. Więcej wysiłku wymagał natomiast koncert afrykańsko-polskiego zespołu-projektu „Hizbut Jamm”, nawiązującego do transowych tradycji muzycznych Afryki Zachodniej.

Na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur czeka nas jeszcze wiele atrakcji, m. in. w występ słynnego Nigeryjczyka Tony’ego Allena w niedzielę 22 września.

Więcej nformacji: festival.warszawa.pl

Cezary Kubaszewski