Sądownictwo dyscyplinarne w białostockiej izbie radców prawnych przechodzi trudny czas. Zapadające tam w toku postępowań wyroki są uchylane przez Sąd Najwyższy z powodu rażącego naruszenia prawa do obrony.
Przygotowujemy cykl felietonów podejmujących temat funkcjonowania sądownictwa dyscyplinarnego w samorządach adwokackich, radców prawnych, architektów czy lekarzy. Jako pierwszy nasze zainteresowanie wzbudził samorząd radców działający w województwie podlaskim.
Okazuje się, że Dziekan Okręgowej Rady Radców Prawnych w Białymstoku – Andrzej K. prowadzi kancelarię radcowską w Warszawie, gdzie świadczy usługi i mieszka. W Białymstoku przebywa rzadko, chociaż pełni tam funkcję Dziekana OIRP w Białymstoku.
Zadaliśmy zatem pytanie, czy Dziekan dopełnił obowiązku związanego z przynależnością do właściwej okręgowej izby radców prawnych. W odpowiedzi Biuro Głównego Rzecznika Dyscyplinarnego Jarosława Sobutki poinformowało nas, że sprawa o podejrzenie popełnienia przewinienia dyscyplinarnego przez Dziekana została zarejestrowana pod sygnaturą GRD 22/2019.
Niebezpieczne łączenie stanowisk
Barbara Kruszewska – Rzecznik Dyscyplinarny OIRP w Białymstoku poprzedniej kadencji jest również prawnikiem w Izbie Skarbowej w Białymstoku, bardzo ważnej instytucji dla przedsiębiorców białostockich. Czy nie zachodzi tu obawa o możliwość złamania zasad Kodeksu Etyki Zawodowej? Zgodnie z nim, radca prawny winien być lojalny, uczciwy, poza podejrzeniami naruszania i wykorzystywania swoich uprawnień wynikających z pełnionych funkcji w Izbie Skarbowej i w organach korporacji radcowskiej do walki o rynek usług, powinien być też wolny od podejrzeń, że może zachodzić jakikolwiek konflikt interesów mogący hipotetycznie wpływać na tok prowadzonych spraw swoich klientów i radców prawnych, którzy występują przeciwko Izbie Skarbowej. W jaki sposób jest to zapewnione?
Dalszą część tekstu i informacje o kolejnych nieprawidłowościach w OIRP w Białymstoku znajdziesz tutaj>>
Autor: MS (autor znany redakcji)