Negatywne skutki gospodarcze w związku z ograniczeniem uboju rytualnego

Dodane przez: | 6 października 2020

Krowy

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. Przewiduje ona wzmocnienie ochrony zwierząt w tym zakazuje prowadzenia ferm futerkowych. Ustawę posłowie podpisali 18 września 2020 roku. Przepisy dotyczące zakazu hodowli zwierząt na futra mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy od ogłoszenia.

Ustawa wprowadza również istotne z punktu gospodarczego zmiany na wskutek ograniczenia uboju rytualnego.

Będzie on możliwy tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych. Katalog podmiotów upoważnionych do tego rodzaju uboju będzie ustalał w drodze rozporządzenia minister rolnictwa w porozumieniu z szefem MSWiA. Natomiast tak jak w przypadku hodowców zwierząt futerkowych, firmy prowadzące ubój rytualny mogą liczyć na rekompensaty w związku z koniecznością zaprzestania działalności.

Jednak wątpliwości dotyczące słuszności takiego zakazu pojawiają się na tle treści Konstytucji, która zgodnie z art. 53 zapewnia każdemu wolność praktyk religijnych. Ponadto zgodnie z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego odpowiedzialność karna za poddawanie zwierząt takiemu ubojowi jest niezgodna z konstytucją. Dlatego też, mimo że wyrok Trybunału z 2014 roku wzbudza liczne kontrowersje to mieści się w zakresie konstytucyjnej ochrony.

Ubój rytualny to niejedynie kwestia religijna

Jednak ograniczenie uboju rytualnego pociąga za sobą daleko idące skutki dla gospodarki, bowiem praktyka ta w Polsce opiera się w dużej mierze na eksporcie mięsa halal lub koszernego. Jak donosi portal prawo.pl ubój rytualny stosowany jest co do piątej sztuki drobiu przeznaczonej na rzeź. Stanowi to 40 proc. eksportu polskiego mięsa drobiowego, co daje równowartość ok. 5 mld zł rocznie. Jednak teraz liczby te będą dużo niższe.

Dokładne zasady uboju rytualnego doprecyzowane będą poprzez w rozporządzeniu ministra rolnictwa w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych. Ma ono określić m.in. kwalifikacje osób uprawnionych do uboju bez ogłuszania, warunki wyładunku, przemieszczania, przetrzymywania, unieruchamiania zwierząt, warunków i metody uboju stosownie do gatunku, a także warunki nadzoru oraz określania maksymalnych potrzeb członków wyznaniowych funkcjonujących na terytorium Polski.

Unia Europejska w obronie wolności religijnych

Warto również wspomnieć, że 10 września rzecznik generalny Gerard Hogan wydał opinię w sparwie Centraal Israëlitisch Consistorie van België uboju rytualnego. Rzecznik oparł się na tym, że TSUE musi rozważyć czy tego rodzaju całkowity zakaz przeprowadzania uboju bez ogłuszania jest dopuszczalny w świetle prawa Unii, w szczególności w świetle gwarancji wolności religii i swobody religijnej zawartych w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej. Rzecznik stwierdził, że przepisy zakazujące uboju rytualnego (uboju bez uprzedniego ogłuszenia zwierzęcia) wymagane przez obrzędy religijne, należy uznać za niedozwolone w świetle prawa Unii. Dodatkowo w treści opinii zawarto, że często trudno jest pogodzić ze sobą konieczność utrzymania religijnych obrzędów uboju zwierząt z nowoczesnymi koncepcjami ich dobrostanu. Z drugiej strony ochrona wolności religijnej oraz m.in.  prawo do uzewnętrzniania religii lub przekonań przez uprawianie kultu są wartościami chronionymy na mocy Karty Praw Podstawowych.

Źródło:

http://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf;jsessionid=097D5AE62432A538DFE4842369F60000?text=&docid=230874&pageIndex=0&doclang=pl&mode=req&dir=&occ=first&part=1&cid=5363101

https://www.prawo.pl/biznes/uboj-rytualny-co-zmienia-nowelizacja-ustawy-o-ochronie-zwierzat,503171.html

https://www.prawo.pl/biznes/uboj-rytualny-co-zmienia-nowelizacja-ustawy-o-ochronie-zwierzat,503171.html https://bezprawnik.pl/uboj-rytualny-w-polsce-to-przede-wszystkim-eksport-w-jego-obronie-chodzi-o-pieniadze-a-nie-o-religie/

foto: Pexels