Komitet UNESCO ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego 5 grudnia rozpatrzył wnioski dotyczące wpisania trzech chińskich elementów kulturowych na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości.
Dotychczas wpisane na listę pilnej potrzeby ochrony, te przykłady niematerialnego dziedzictwa – tradycyjne przędzenie, farbowanie, tkanie i haftowanie praktykowane przez lud Li, obchody Nowego Roku w społeczności Qiang oraz umiejętność budowy chińskich drewnianych mostów łukowych – zostały uznane za godne reprezentacji całej ludzkości. Komitet UNESCO docenił postępy w ich ochronie, co umożliwiło ich przeniesienie na bardziej prestiżową listę.
Dzięki tym decyzjom liczba chińskich wpisów na listy UNESCO wzrosła do 44, co daje Chinom pierwsze miejsce na świecie pod względem liczby uznanych przykładów niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W tej grupie znajduje się 39 wpisów na Listę Reprezentatywną, 4 wpisy na listę pilnej potrzeby ochrony i 1 na listę najlepszych praktyk ochrony.
Te osiągnięcia są dowodem na zaangażowanie Chin w systematyczną ochronę swojego dziedzictwa niematerialnego. Pokazują one nie tylko determinację w pielęgnowaniu unikalnych tradycji, ale także wzmacniają wizerunek Chin jako kraju odpowiedzialnego, podkreślając ich znaczenie na arenie międzynarodowej. To również dowód na rosnącą kulturową „miękką” siłę Chin oraz ich wpływ na globalną kulturę.