Nowe stawki akcyzy

Dodane przez: | 10 stycznia 2020

W ostatnich dniach grudnia prezydent podpisał ustawę podnoszącą od tego roku akcyzę na alkohol i papierosy.

Nowelizacja przewiduje wzrost o 10 proc. stawki akcyzy na papierosy, cygara, cygaretki, wino, piwo i wódkę. Nie zmieni się za to stawka na cydr i perry o mocy nieprzekraczającej 5 proc. Rząd uzasadniał, że poprzez brak podwyżki chce wspomóc rozwój tego rynku i produkcji sadowniczej w Polsce.Nie zmieniły się też stawki na papierosy elektroniczne. Do końca czerwca 2020 r. obowiązuje zerowa stawka akcyzy. To oznacza, że e-papierosy zostaną opodatkowane dopiero od 1 lipca 2020 r. Wzrośnie za to stawka akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych. Wzrost nie będzie jednak duży. Nowa stawka wyniesie bowiem 0,55 zł za każdy mililitr płynu, a nie 0,50 zł.

Jeżeli ceny wzrosną “tylko” o akcyzę, a nie proporcjonalnie, to powinniśmy spodziewać się 1,4 złotego podwyżki na pół litra wódki, 6 groszy na piwie i mniej więcej złotówki na paczce papierosów. Ma to dać 1,7 mld złotych dodatkowych wpływów do budżetu.

Zmiana dotyczy również stawki na pojazdy hybrydowe, czyli o napędzie spalinowo-elektrycznym. Wprowadziła je wcześniejsza nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym 16 października 2019 r. Przewiduje obniżenie o połowę stawki akcyzy od pojazdów o hybrydowym napędzie spalinowo-elektrycznym, w którym energia elektryczna nie jest akumulowana przez podłączenie zewnętrznego źródła zasilania. Stawka podatku od aut o pojemności silnika do 2000 cm sześc. wynosi więc 1,55 proc., a od hybryd o większej pojemności, ale nie wyższej niż 3500 cm sześc. – 9,3 proc.

źródło: ZPP