Nowoczesne i przyjazne środowisku

Dodane przez: | 22 stycznia 2021

Warszawski Transport Publiczny

Warszawski Transport Publiczny w 2020 roku – podsumowujemy jak zmieniła się warszawska komunikacja w zeszłym roku. Miniony rok to wiele dobrych informacji o zakupach nowych pojazdów dla Warszawskiego Transportu Publicznego – nowoczesnych, ekologicznych i przyjaznych dla osób z niepełnosprawnościami.

Nowe pociągi dla metra…

Na początku 2020 roku Metro Warszawskie podpisało umowę z konsorcjum firm Skoda Transportation i Skoda Vagonka na dostawę nowych pociągów metra. Zamówienie podstawowe dotyczy 37 składów, z możliwością rozszerzenia go o kolejnych 8 pociągów. Będą to jednoprzestrzenne 6-wagonowe pociągi wyposażone w wygodne siedzenia, rozbudowany system informacji pasażerskiej i monitoring.

Podczas projektowania pociągów dużą wagę przyłożono do rozwiązań dla osób z niepełnosprawnościami oraz podróżujących z dzieckiem w wózku lub rowerem. W skrajnych wagonach zaplanowano przestrzeń dla osób z niepełnosprawnościami. Zostaną także zamontowane wysuwane rampy, które zabezpieczą przestrzeń pomiędzy pociągiem a krawędzią peronu. W każdym wagonie będzie także miejsce na wózek dziecięcy i rower. Jeden pociąg zabierze nawet 1,5 tys. pasażerów. W zakresie rozwiązań przyjaznych środowisku naturalnemu zdecydowano się m.in. na system rekuperacji, czyli odzysku energii – pociągi podczas hamowania będą „oddawały” energię do sieci. Nazwę dla nowych składów, Varsovia, wybrali mieszkańcy Warszawy w konkursie.

Na drugą połowę 2021 roku planowane jest dostarczenie pierwszych nowych pociągów. Za dostawę 45 pociągów konsorcjum firm Skoda Transportation i Skoda Vagonka otrzyma 1,308 mld zł. Zakup pociągów jest dofinansowywany ze środków unijnych.

…i dla SKM

Wiosną 2020 roku Szybka Kolej Miejska podpisała umowę z Newagiem S.A. na dostawę nowego taboru – 15 pojazdów o długości od 85 do 95 metrów oraz 6 – o długości od 70 do 77 metrów. Będą to pociągi Impuls 2 w pełni dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się, wyposażone w monitoring, nowoczesny system informacji pasażerskiej, kasowniki, automaty biletowe, hotspoty Wi-Fi, ładowarki USB i defibrylatory AED. Dostawy nowych pociągów będą realizowane w 2022 roku, a ostatnie przyjadą do Warszawy do końca listopada 2022 roku. Zostaną one skierowane do obsługi istniejących linii oraz planowanych nowych połączeń.

Zero…

Wraz z końcem 2020 roku zakończyły się dostawy 130 autobusów elektrycznych dla Miejskich Zakładów Autobusowych. Miejski operator dysponuje obecnie, z wcześniej zakupionymi pojazdami, 160 autobusami z napędem elektrycznym, co – pod względem liczby taboru elektrycznego – zapewnia Warszawie trzecie miejsce, po Moskwie i Londynie.

Umowę na dostarczenie 130 autobusów elektrycznych podpisano w 2019 roku z Solaris Bus & Coach S.A. Są to przegubowe wozy wyposażone w klimatyzację, rozbudowany system informacji pasażerskiej oraz gniazda USB, z których można doładować urządzenia mobilne. Ich największą zaletą jest jednak to, że są ciche i nie emitują spalin. Dlatego zdecydowano, że – w ramach sieci Warszawskiego Transportu Publicznego – będą wykorzystywane przede wszystkim do obsługi Traktu Królewskiego otoczonego historyczną i zabytkową zabudową.

Wraz z rozszerzaniem parku taborowego o autobusy elektryczne rozbudowywana jest infrastruktura niezbędna do ich eksploatacji. Ładowarki montowane są w zajezdniach, gdzie pojazdy doładowują baterie podczas nocnych przerw oraz na pętlach, z których autobusy korzystają podczas postojów między kursami. Wartość kontraktu to prawie 400 mln zł, przy czym dofinansowanie ze środków unijnych na zakup taboru i rozbudowę sieci ładowarek ulicznych wyniosło 180 mln zł.

…i niskoemisyjne

W ubiegłym roku Miejskie Zakłady Autobusowe podpisały umowy na dostarczenie 160 autobusów gazowych. Kontrakt ze spółką Solaris Bus & Coach dotyczy 70 autobusów zasilanych gazem CNG – 40 o długości 12 metrów i 30 przegubowych. Z firmą Autosan podpisano zaś umowę na 90 autobusów o długości 18 metrów, zasilanych skroplonym gazem ziemnym.

Nowe autobusy gazowe będą wyposażone zgodnie ze standardami obowiązującymi w Warszawskim Transporcie publicznym. Znajdą się w nich systemy klimatyzacji, monitoringu, elektronicznej informacji wewnętrznej i zewnętrznej, a także udogodnienia dla osób o ograniczonej sprawności w postaci miejsc dla wózków, żółtych poręczy i barierek, oznaczeń w alfabecie Braille’a i głosowych zapowiedzi przystanków. Zostaną także zamontowane ładowarki USB do urządzeń mobilnych. Kontrakt z Solarisem opiewa na 116,4 mln zł, a z Autosanem na 165 mln zł. Dostawy nowych autobusów napędzanych gazem rozpoczną się w 2021 roku i zakończą w kolejnym.

źródło: ZTM