Pawilon X Cytadeli Warszawskiej w nowej odsłonie

Dodane przez: | 18 kwietnia 2019

Pawilon X Cytadeli Warszawskiej

Od czerwca 2016 r. trwał remont zabytkowego budynku X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Nowe wnętrza, multimedialna wystawa stała czy nowa ekspozycja plenerowa to efekt realizowanego przez Muzeum Niepodległości projektu.

Wartość całego przedsięwzięcia to 5,1 mln zł, z czego ponad 3 mln zł stanowiło wsparcie unijne, a ponad 2 mln zł środki z budżetu województwa mazowieckiego.

Krwawa historia

Zlokalizowane na terenie zbudowanej w latach 1832–1836 na wzgórzu żoliborskim twierdzy, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, to niewątpliwie jedno z najważniejszych miejsc martyrologii polskiej z epoki zaborów. Według posiadanych przez Cytadelę danych, przez X Pawilon przeszło się około 40 tys. więźniów. Wśród nich były wybitne postaci polskiej historii m.in. Romuald Traugutt, Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Gustaw Ehrenberg, ksiądz Piotr Ściegienny, Jarosław Dąbrowski i Ludwik Waryński. Wielu osadzonych straciło tam życie.

Nowa jakość

W ostatnim czasie X Pawilon Cytadeli Warszawskiej przeszedł gruntowny remont. Prace budowlane polegały m.in. na wzmocnieniu stropów w zachodnim skrzydle. Doprowadzono linie telefoniczne i internetowe. Na powierzchni 67 m2 utworzono pracownie naukowe, w których prowadzone będą zajęcia dydaktyczne, organizowane wykłady czy konferencje. Prace modernizacyjne objęły także magazyn biblioteczny, który zyskał m.in. regały przesuwne i stacjonarne, szafy kartograficzne, wózki do przewożenia zbiorów, osuszacze powietrza i mierniki wilgotności. W zachodnim skrzydle X Pawilonu oraz w XI Pawilonie powstała przestrzeń magazynowa o powierzchni 336 m². W nowych magazynach zbiory rozmieszczono w oparciu o ich rodzaj – magazyny malarstwa i grafik, plakatów oraz ikonografii trafiły na piętro zachodniego skrzydła X Pawilonu, z kolei magazyn rzeźby, archiwaliów, realiów i druków ulotnych ulokowano w części XI pawilonu.

W ramach projektu powstała także stała wystawa „Więźniowie X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej”, poświęcona losom skazańców ukazanym na tle historii obiektu. Jej elementem jest rozlokowana na trenie otaczającym Muzeum X Pawilonu stała ekspozycja zewnętrzna – Spacer historyczny.

źródło: Mazovia.pl
foto: archiwum muzeum