Polski Kret wylądował na Marsie

Dodane przez: | 27 listopada 2018

Polski Kret wylądował na Marsie

Na Marsie wylądowała misja NASA InSight, czyli pierwsza w historii misja poświęcona badaniom głębokiego wnętrza Marsa. Zbadanie wnętrza Czerwonej Planety umożliwiła polska firma Astronika, która zaprojektowała i wykonała mechanizm napędowy Kreta HP3, który wbije się w marsjański grunt.

– Nasz udział w misji Insight potwierdził, że Astronika jest w pierwszej lidze producentów zaawansowanych technologicznie mechanizmów na misje planetarne. Cieszę się, że na 100-lecie niepodległości, dzięki nam ta malutka polska flaga wylądowała w poniedziałek 26 listopada na Marsie – powiedział Bartosz Kędziora z Astroniki.

Lądowanie się powiodło

InSight lądował na półkuli północnej podczas marsjańskiej jesieni. O tej porze roku w poprzednich latach odnotowywano burze piaskowe rozwijające się do rozmiarów globalnych. Warto zaznaczyć, że tylko około 40% wszystkich misji wysłanych na Marsa zakończyło się sukcesem. Bardzo często do niepowodzeń dochodziło właśnie podczas lądowań.

Co istotne dla polskich inżynierów, ponieważ lądowanie się powiodło, to mechanizm Kreta rozpocznie pracę w styczniu 2019 i będzie przesyłał dane przez koleje miesiące, dostarczając nam informacji o historii powstawania czerwonej planety.

Znaczący udział Polski

W ramach misji na Marsa wysłany został bezzałogowy lądownik, który ma dokonać historycznego zbadania planety Mars. Jednym z trzech głównych urządzeń, które ze sobą zabrał jest HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package) – instrument do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety. HP3 będzie wykonywać pomiary za pomocą Kreta – zaawansowanego technologicznie próbnika, który zostanie wprowadzony na głębokość 5 m w grunt marsjański.

Wykonawcą mechanizmu wbijającego Kreta, jest polska firma Astronika, której inżynierowie sprawili, że polski przemysł kosmiczny znany jest w NASA z produkcji najlepszych na świecie urządzeń penetrujących na misje kosmiczne. Astronika jako koordynator procesu produkcyjnego urządzenia zaangażowała do podwykonawstwa kilka polskich ośrodków naukowych, m.in. Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Lotnictwa, Instytut Spawalnictwa, Politechnikę Łódzką i Politechnikę Warszawską.

Zbudowanie mechanizmu wbijającego Kreta nie jest jedynym sukcesem Polaków. Po raz pierwszy w historii przedstawiciel polskiej firmy jest tzw. „co-investigator” misji NASA. Jest nim Jerzy Grygorczuk z Astroniki, który zaprojektował wcześniej penetrator MUPUS dla misji Rosetta – pierwszej w historii ludzkości misji, której celem było lądowanie na komecie.