Co 6 miesięcy kolejne państwo członkowskie przejmuje rotacyjną prezydencję w Radzie. W tym okresie przewodniczy posiedzeniom tej instytucji na wszystkich szczeblach, pomagając zapewnić ciągłość prac UE.
Państwa członkowskie, które mają kolejno sprawować prezydencję, ściśle ze sobą współpracują trójkami. System ten został wprowadzony w 2009 r. traktatem lizbońskim. Każda grupa trzech państw wyznacza długofalowe cele i przygotowuje wspólny program tematów i ważnych spraw, którymi Rada będzie się zajmować przez 18 miesięcy. Na podstawie tego programu każde z trzech państw opracowuje własny, bardziej szczegółowy 6-miesięczny program.
Obecna grupa składa się z Niemiec, Portugalii i Słowenii.
Priorytety prezydencji portugalskiej wynikają z jej motta: „Czas na spełnienie obietnic: sprawiedliwa, ekologiczna i cyfrowa odbudowa” .
Prezydencja w swoim programie chce skupić się na 5 dziedzinach odpowiadających celom strategicznego programu UE:
- zwiększyć odporność Europy
- promować zaufanie do europejskiego modelu społecznego
- promować zrównoważoną odbudowę
- przyspieszyć sprawiedliwą i inkluzywną transformację cyfrową
- potwierdzić rolę UE w świecie, opartą na otwartości i multilateralizmie.
Prezydencja portugalska skoncentruje się na przeprowadzeniu UE przez pandemię Covid-19. Będzie promować wizję UE innowacyjnej, patrzącej w przyszłość i opartej na wspólnych wartościach: solidarności, konwergencji i spójności.
Aby to osiągnąć, Portugalia jest gotowa działać konstruktywnie i elastycznie: promować współpracę, dążyć do wymiernych rezultatów w odbudowie gospodarczej i wyprowadzić Unię Europejską z kryzysu.
źródło: UE
foto: Unsplash